Obserwuj w Google News

Rosja zaatakowała Ukrainę. Wybuchy w Kijowie, Putin mówi o "operacji specjalnej"

2 min. czytania
24.02.2022 21:45
Zareaguj Reakcja

Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Wybuchy słychać było w stolicy Ukrainy, Kijowie, a także w Charkowie czy Lwowie. Ludzie w panice opuszczają miasta, a Polska spodziewa się napływu uchodźców. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zadeklarował, że nie zostawimy Ukraińców bez pomocy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju. CNN informuje o rannych setkach osób. Na radiozet.pl prezentujemy na żywo najnowsze informacje na temat wojny na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie
fot. PAP/EPA

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje. Relacja na żywo:

Władimir Putin oświadczył w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję rosyjską, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy. - W związku z tym podjąłem decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej. Jej celem jest obrona ludzi, którzy w ciągu ośmiu lat byli ofiarą prześladowań, ludobójstwa ze strony reżimu kijowskiego. W tym celu będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy - oznajmił.

Wojna na Ukrainie. Najnowsze informacje i filmy. Jakie straty Rosji na Ukrainie?

Wezwał ukraińskich wojskowych do złożenia broni i niewykonywania - jak to ujął - ''przestępczych rozkazów''. Dodał następnie: "cała odpowiedzialność za możliwy przelew krwi będzie spoczywać całkowicie na sumieniu reżimu rządzącego na terytorium Ukrainy". Władze Ukrainy Putin nazwał ''juntą'', która działa przeciwko narodowi”, ''neonazistami'', którzy przejęli władzę.

Zwracając się do mieszkańców Ukrainy nazwał działania Rosji "samoobroną" przeciwko tym, którzy "usiłują wykorzystać Ukrainę przeciwko Rosji". Putin ostrzegł, że Rosja pozostaje jednym z najpotężniejszych państw nuklearnych i że dysponuje nowoczesnymi rodzajami broni, a pod względem niektórych z nich ma przewagę. - W związku z tym nie powinno być wątpliwości, że bezpośrednie zaatakowanie Rosji doprowadzi do klęski i strasznych następstw na potencjalnego agresora - oznajmił.

Najnowsze informacje o wojnie na Ukrainie przez cały dzień na radiozet.pl. Prezentujemy informacje z największych agencji prasowych na świecie, a także relacje naszych reporterów, którzy są w Kijowie i Lwowie.

RadioZET.pl/PAP