Obserwuj w Google News

Ranni Polacy walczą o życie w szpitalach. "Operacje mogą potrwać długo"

2 min. czytania
06.08.2022 16:34
Zareaguj Reakcja

Minister zdrowia Chorwacji Vili Berosz odwiedził w sobotę szpitale, do których trafili polscy pielgrzymi ranni w wypadku autokaru. Szef resortu zdrowia przybył do szpitali ogólnych w Varażdinie, gdzie przebywa 11 rannych oraz w Czakovcu, gdzie są dwie poszkodowane osoby - podała agencja Hina. Na miejsce wypadku udał się polski minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji
fot. PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji przyniósł tragiczny bilans. Co najmniej 12 osób zginęło, a 32 zostały ranne. Minister zdrowia Chorwacji Vili Berosz poinformował, że 19 pacjentów z Polski znajduje się w stanie ciężkim, a 13 doznało lżejszych obrażeń.

- W szpitalu ogólnym w Varażdinie umieszczono 11 rannych, z których pięciu z ciężkimi obrażeniami trafiło na oddział intensywnej terapii - powiedział Berosz. - W Szpitalu Uniwersyteckim w Zagrzebiu znajduje się sześciu pacjentów. Jedna z przebywających tam kobiet przechodzi właśnie operację, która może potrwać naprawdę długo, gdyż kobieta doznała poważnych, zagrażających życiu obrażeń - poinformował chorwacki minister.

Redakcja poleca

Stan Polaków rannych w wypadku w Chorwacji

- W Szpitalu Sióstr Miłosierdzia w Zagrzebiu przebywa z kolei ośmiu pacjentów, z których czterech jest w stanie ciężkim, a dwóch na sali operacyjnej. W Szpitalu Klinicznym Dubrava w Zagrzebiu umieszczono sześciu pacjentów: dwóch mężczyzn i cztery kobiety; wszyscy są w stanie ciężkim, trwają dwie operacje - dodał Berosz.

Polityk zapewnił, że już rano "na nogi postawiono" system opieki zdrowotnej Chorwacji, który udziela poszkodowanym Polakom także wsparcia psychologicznego. Berosz przekazał, że szpital w Varażdinie odwiedziła również konsul RP Dagmara Luković. - Ważne jest to, żeby ranni mogli usłyszeć swój ojczysty język, o co zadbaliśmy. Utworzono też specjalne centrum informacyjne dla wszystkich tych, którzy z Polski szukają informacji o poszkodowanych - przypomniał chorwacki minister. Podziękował on też chorwackim służbom za szybką reakcję i sprawnie udzielaną pomoc po wypadku.

Do Chorwacji udał się polski minister zdrowia Adam Niedzielski. "Minister @a_niedzielski rozmawiał przed wylotem do Chorwacji z ministrem @ViliBeros na temat stanu zdrowia Polaków poszkodowanych w wypadku. @ViliBeros zapewnił, że są pod najlepszą opieką. Jednocześnie złożył kondolencje z powodu śmierci tak wielu osób z polskiej pielgrzymki" - głosi wpis MZ na Twitterze.

RadioZET.pl/PAP