Obserwuj w Google News

Być może odwiedzi ich Putin. Zostanie aresztowany? Kraj jest członkiem MTK

2 min. czytania
19.03.2023 16:48
Zareaguj Reakcja

Władimir Putin planuje podróż do RPA, członka Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który wydał nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy. Rzecznik prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy powiedział w niedzielę, że Republika Południowej Afryki jest "świadoma swoich zobowiązań prawnych".

Władimir Putin
fot. Shutterstock

Putin ma odwiedzić RPA w sierpniu, aby wziąć udział w szczycie grupy państw rozwijających się BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz Republika Południowej Afryki). Jako sygnatariusz Statutu Rzymskiego, RPA jest zobowiązana do aresztowania podejrzanych na swojej ziemi bez względu na ich status.

– Jesteśmy jako rząd świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami – powiedział rzecznik prezydenta Vincent Magwenya, którego cytuje agencja Reutera.

RPA wobec wojny w Ukrainie

Południowoafrykański kraj podkreśla, że pozostaje bezstronny w konflikcie i wstrzymał się na przykład od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającą Moskwę do natychmiastowego wycofania swoich sił.

Wraz z 34 innymi krajami RPA wstrzymała się także od głosu w ONZ potępiającego aneksję przez Rosję ukraińskich terytoriów w październiku 2022 roku – przypomina Reuters.

Wcześniej, w czerwcu 2015 roku, ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odmówił aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, gdy uczestniczył w szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburgu, choć ciążył na nim wyrok MTK.

Redakcja poleca

Nakaz aresztowania Putina

MTK w Hadze wydał w piątek nakaz aresztowania Putina na wniosek prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, iż rosyjski przywódca jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

"Decyzja Trybunału sprawi, że Putin stanie się banitą na arenie międzynarodowej. Podróże dyktatora do większości krajów świata będą odtąd utrudnione" – oceniła rosyjskojęzyczna redakcja BBC.  Według ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) w niedalekiej przyszłości w Rosji może dojść do przewrotu, a na Kremlu zaczynają się już poszukiwania osoby, która zastąpi Putina.

RadioZET.pl/PAP