Obserwuj w Google News

Piraci przejęli kolejny statek. Wydano ostrzeżenie dla innych jednostek

2 min. czytania
26.11.2023 21:59
Zareaguj Reakcja

Grupa niezidentyfikowanych uzbrojonych osób przejęła w niedzielę w Zatoce Adeńskiej tankowiec do przewozu ropy naftowej Central Park zarządzany przez izraelską firmę - przekazał amerykański urzędnik obrony, cytowany przez agencję Reutera.

Zajęcie statku
fot. Houthi Military Media (screen)

Sprzymierzony z Iranem jemeński ruch Huti porwał w zeszłym tygodniu na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek handlowy Galaxy Leader. Grupa groziła, że zaatakuje więcej izraelskich statków.

Central Park jest małym tankowcem, którym bezpośrednio lub pośrednio zarządza zarejestrowana w Londynie firma Zodiac Maritime, będąca własnością izraelskiego miliardera Eyala Ofera - informuje portal Times of Israel.

Redakcja poleca

Jemen. Zajęto kolejny statek powiązany z Izraelem

Zodiac w wydanym oświadczeniu nazywa atak „incydentem, który może być aktem piractwa”. „Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo 22-osobowej załogi na pokładzie” – podkreślił Zodiac.

„Statek dowodzony przez obywatela Turcji ma wielonarodową załogę składającą się z obywateli Rosji, Wietnamu, Bułgarii, Indii, Gruzji i Filipin. Statek jest w pełni załadowany, transportuje kwas fosforowy” - dodano.

Brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) poinformowała w niedzielę, że jest świadoma możliwego ataku w południowo-zachodniej części Zatoki Adeńskiej i zaapelowała do innych statków w regionie do zachowania ostrożności.

Stany Zjednoczone obwiniają Iran za ataki na kilka statków w regionie w ciągu ostatnich kilku lat. Teheran zaprzecza temu zaangażowaniu - podkreśliła agencja Reuters.

Źródło: Radio ZET/PAP/Reuters

Nie przegap