Obserwuj w Google News

KGB na granicy polsko-białoruskiej. "Każdy jest kontrolowany"

2 min. czytania
20.03.2023 16:28
Zareaguj Reakcja

Białoruskie KGB prowadzi kontrole na polsko-białoruskiej granicy - podało w poniedziałek niezależne Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Dzień wcześniej służby reżimu Łukaszenki poinformowały o "zlikwidowaniu zagranicznego obywatela".

Białoruś
fot. NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News (ilustracyjne)

"Na przejściu granicznym Kozłowicze (Kukuryki-Kozłowicze - red.) przesłuchiwani są kierowcy, na granicy pracuje KGB. Sprawdzane są samochody chętnych do przekroczenia granicy, odczytywane ich telefony, sprawdzane kieszenie" - podało Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" na serwisie Telegram.

Jak dodało, "w ten sposób 20 marca kontrolowany jest każdy, kto przyjechał na przejście graniczne". "Nie podano, co jest podstawą i powodem kontroli" - dodali obrońcy praw człowieka.

Redakcja poleca

Białoruś. Niepokojący komunikat KGB

Dzień wcześniej, w niedzielę, media białoruskie opublikowały informację przekazaną przez KGB, według której funkcjonariusze służb w Grodnie "zlikwidowali obywatela zagranicznego". Miał on stawiać opór przy użyciu broni.

KGB oświadczyło, że do zabicia obcokrajowca doszło "w trakcie działań specjalnych w zakresie przeciwdziałania działalności osób, które przeniknęły na teren Białorusi w celu przeprowadzenia akcji terrorystycznej". Więcej szczegółów nie podano.

Z kolei w obwodzie mińskim w poniedziałek rozpoczęły się ćwiczenia obrony terytorialnej – powiadamiają media, powołując się na resort obrony. Według komunikatu władz ćwiczenia w ramach sprawdzianu przygotowania obrony terytorialnej w obwodzie mińskim odbywają się planowo.

Jak podano, w ramach ćwiczeń rezerwiści w rejonie (powiecie) borysowskim "będą wykonywać zadania szkoleniowo-bojowe w zakresie ochrony obiektów kluczowej infrastruktury i przestrzegania stanu wojennego wspólnie z organami spraw wewnętrznych".

Ma również zostać ocenione funkcjonowanie władz obwodowych i rejonowych w trakcie formowania wojsk terytorialnych i wykonywania przez nich zadań. W jednej z miejscowości przećwiczone zostanie również tworzenie i przygotowanie oddziału pospolitego ruszenia. Kierują ćwiczeniami gubernator obwodu mińskiego oraz szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych Białorusi.

RadioZET.pl/PAP