Obserwuj w Google News

Oto nowy polski kardynał. Nie gryzie się w język. "Święty Kościół jest w ruinie"

PAP
2 min. czytania
30.09.2023 11:26
Zareaguj Reakcja

Jest nowy polski kardynał. Papież Franciszek przewodniczył w sobotę w Watykanie konsystorzowi, w trakcie którego kreował nowych kardynałów, wśród nich metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia. Łącznie papież mianował 21 purpuratów z całego świata.

Papież Franciszek i kard. Grzegorz Ryś
fot. FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

Papież Franciszek podkreślił: - Kościół "nie żyje "z dochodu", a tym bardziej z dziedzictwa archeologicznego, jakkolwiek cennego i szlachetnego; Kościół i każdy ochrzczony żyje każdym Bożym dniem, mocą działania Ducha Świętego.

"Wy, nowi kardynałowie, przybyliście z różnych stron świata, a ten sam Duch, który uczynił płodną ewangelizację waszych narodów, teraz odnawia w was wasze powołanie i misję w Kościele i dla Kościoła"- oświadczył. Franciszek zaznaczył: - Kolegium Kardynalskie jest powołane, aby przypominać orkiestrę symfoniczną, reprezentującą symfoniczność i synodalność Kościoła.

Redakcja poleca

Grzegorz Ryś nowym kardynałem

Grzegorz Ryś jest pierwszym kardynałem w dziejach 100-letniej archidiecezji łódzkiej i jednym z czterech polskich kardynałów elektorów. To drugi kardynał mianowany przez Franciszka po papieskim jałmużniku Konradzie Krajewskim, który otrzymał nominację w 2018 roku.

Hierarcha wielokrotnie wypowiadał się krytycznie o obecnej sytuacji w kościele, zaangażowaniu księży w politykę i zamiataniu problemów pod dywan. - Skoncentrowani na swoich własnych kościelnych wewnętrznych interesach, pożytkach, nie patrzymy na to, że Dom Pana - jeden wielki, święty Kościół jest w ruinie - mówił Ryś przed konsystorzem.

Papież Franciszek zmienia Kolegium Kardynalskie

Godność kardynała otrzymali między innymi bliscy współpracownicy papieża z Kurii Rzymskiej: prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów kardynał nominat Robert Prevost z USA, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich abp Claudio Guggerotti z Włoch i nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary Victor Manuel Fernandez z Argentyny.

Do Kolegium Kardynalskiego dołączyli także: łaciński patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa, arcybiskup Madrytu Jose Cobo Cano, biskup Ajaccio na Korsyce Francois-Xavier Bustillo, biskup pomocniczy Lizbony Americo Manuel Alves Aguiar, metropolita Kapsztadu w RPA abp Stephen Brislin, arcybiskup Cordoby w Argentynie Angel Sixto Rossi, arcybiskup stolicy Kolumbii Bogoty Luis Jose Rueda Aparicio, biskup Hongkongu Stephen Chow Sau-yan, pierwszy nominat z Sudanu Południowego, metropolita Dżuby Stephen Ameyu Martin Mulla, abp Protase Rugambwa z Tanzanii, biskup Sebastian Francis z Malezji.

Wśród nowych kardynałów jest też trzech dostojników w wieku powyżej 80 lat, którzy nie wezmą udziału w konklawe. To emerytowany dyplomata, arcybiskup Agostino Marchetto, abp Diego Rafael Padron Sanchez z Wenezueli i zakonnik z Argentyny ojciec Luis Pascual Dri, spowiednik w sanktuarium Matki Bożej Pompejańskiej w Buenos Aires.

Od papieża kardynałowie otrzymali birety, pierścienie oraz bullę przyznającą im kościoły tytularne w Rzymie. Złożyli przysięgę na wierność i posłuszeństwo Franciszkowi i jego następcom. Po włączeniu nowych purpuratów Kolegium Kardynalskie liczy 242 członków; 137 z nich będzie miało prawo wyboru następnego papieża. Po konsystorzu nowi kardynałowie będą przyjmować w Watykanie wizyty wiernych, pielgrzymów ze swych diecezji, wszystkich, którzy zechcą im złożyć życzenia i pogratulować.

PAP - Sylwia Wysocka

Nie przegap