Obserwuj w Google News

Ramzan Kadyrow nie żyje? Pojawiło się nowe nagranie. Kreml wydał komunikat

2 min. czytania
18.09.2023 15:35
Zareaguj Reakcja

Zza wschodniej granicy napływają sprzeczne doniesienia na temat Ramzana Kadyrowa. Kreml wydał komunikat w tej sprawie. Dmitrij Pieskow poinformował, że nie ma obecnie żadnych informacji o możliwej chorobie czeczeńskiego przywódcy. Tymczasem czeczeński prawnik i opozycjonista Abubakar Yangulbaev przekazał, że dyktator nie żyje.

Ramzan Kadyrow
fot. Twitter.com/NOELreports

Co się dzieje z Ramzanem Kadyrowem? Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany w piątek przez serwis Obozrevatel, poinformował, że przywódca Czeczenii jest w ciężkim stanie. Portal powołał się na źródła w czeczeńskiej diasporze. Przekazano, że terrorysta od kilku dni jest w śpiączce.

"Tak, rzeczywiście, są informacje, że zbrodniarz wojenny Kadyrow jest w stanie ciężkim i choroby, na które cierpiał, zaostrzyły się. Informacja jest potwierdzana w różnych źródłach w kręgach medycznych i politycznych" - przekazał Jusow.

Redakcja poleca

Ramzan Kadyrow nie żyje? Poruszenie w Moskwie

W niedzielę w mediach społecznościowych zostało opublikowane nagranie dyktatora Czeczenii, po raz pierwszy od dwóch tygodni. Widać na nim, że spaceruje on w deszczu. - Zdecydowanie radzę wszystkim, którzy nie potrafią odróżnić prawdy od kłamstw w internecie, aby wyszli na świeże powietrze i uporządkowali swoje myśli - skomentował pogłoski na swój temat. Nie wiadomo jednak, jaka jest data powstania wideo.

Ukraińcy twierdzą natomiast, że Kadyrow jest leczony w Moskwie. Emocje podsycił także czeczeński prawnik, opozycjonista, Abubakar Yangulbaev. W niedzielę ogłosił on na Telegramie, że "Kadyrow zmarł". Wpis został zamieszczony o godz. 12:27.

Agencja Unian, powołując się na jeden z czeczeńskich kanałów, poinformowała o "helikopterach, które ruszyły z Kremla w kierunku Wnukowa". Wokół Kremla ma panować "niespotykane dotąd poruszenie".

"Do dziwnej sytuacji doszło także w pobliżu Centralnego Szpitala Klinicznego w stolicy Rosji. »Przyjaciele« Kadyrowa wjeżdżają tam drogimi samochodami. Pojawiły się: maybach, porsche cayenne, cztery Gelendwageny i dwa bmw" - czytamy. Wcześniej informowano, że to właśnie w tym szpitalu próbowano wyleczyć Kadyrowa ze śmiertelnej choroby.

W poniedziałek o stanie zdrowia czeczeńskiego przywódcy wypowiedział się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Nie mam żadnych informacji. Administracja prezydencka raczej nie może udzielić informacji o stanie jego zdrowia. Dlatego nie mam tu nic do powiedzenia - oświadczył. Dodał także, że w najbliższych godzinach nie dojdzie do spotkania Kadyrowa z Putinem.

Nie przegap