Obserwuj w Google News

Rosja planuje wystrzelić rakietę. Ogłoszono ewakuację

2 min. czytania
07.08.2023 19:23
Zareaguj Reakcja

W piątek (11 sierpnia) Rosja planuje z hukiem wrócić do wyścigu kosmicznego. Tego dnia planowany jest start rakiety z sondą Łuna 25, pierwszej od prawie 50 lat rosyjskiej (wcześniej sowieckiej) misji księżycowej. Władze dalekowschodnich obwodów obawiają się negatywnych konsekwencji upadku rakiety nośnej, dlatego ogłoszono ewakuację.

Sojusz
fot. VYACHESLAV OSELEDKO/AFP/East News (ilustracyjne)

Łuna 25 będzie dla Rosjan pierwszą misją w kierunku Księżyca od 1976 roku, kiedy jeszcze za czasów Związku Radzieckiego sonda Łuna 24 została skierowana w stronę naturalnego satelity Ziemi. Start rakiety nośnej z nowym próbnikiem planowany jest 11 sierpnia z kosmodromu Wostocznyj na Dalekim Wschodzie (oddalony o ponad 5,5 tys. km na wschód od Moskwy). 

Rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że sonda ma w ciągu 5 dni od startu dotrzeć na orbitę Księżyca, spędzić na niej kolejne 5-7 dni, a później podjąć próbę lądowania na południowym biegunie w jednym z trzech wyznaczonych miejsc. Planowo próbnik ma spędzić rok na Srebrnym Globie. Według Roskosmos nie ma szans na kolizję z indyjską sondą Chandrayaan-3, która na księżycowym biegunie ma spędzić dwa tygodnie. 

Redakcja poleca

Rosja planuje wystrzelić rakietę. Ogłoszono ewakuację

Aleksiej Masłow, szef władz rejonu wierchnieburieńskiego w kraju chabarowskim, ogłosił na Telegramie zagrożenie z powodu startu rakiety z Łuną 25. Pomimo że ten rejon jest oddalony o 300 km od kosmodromu, to fragmenty pierwszego członu rakiety nośnej mogą spaść w tym regionie Rosji. „Podróż do strefy zrzutu pierwszego stopnia rakiety nośnej (Sojuz-2 Fregat - red.) jest zabroniona” - oświadczył Masłow.

Serwis The Moscow Times poinformował, że ludność rejonu wierchnieburieńskiego szacuje się na około 25 tys. Już podjęto decyzję o ewakuacji wsi Szachtinsk, którą według najnowszych danych sprzed dwóch lat zamieszkuje 27 osób. Nie wiadomo, kiedy będą mogły wrócić do swoich domów. 

Jeśli w piątek nie uda się wystrzelić rakiety, to kolejne okno pogodowe jest zaplanowane na sobotę wieczór czasu miejscowego. Od rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Roskosmos jest zdane na samodzielne rozwijanie misji pozaziemskich. Współpracę naukową w tym zakresie wstrzymała z Kremlem amerykańska (NASA) i europejska (ESA) agencja kosmiczna.

RadioZET.pl/Reuters/Moscow Times