Obserwuj w Google News

Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Maroku. Wstrząsające doniesienia

2 min. czytania
10.09.2023 19:55
Zareaguj Reakcja

Do 2122 wzrosła w niedzielę liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi w Maroku. Rannych zostało 2421 osób – poinformowała marokańska telewizja. Akcję ratunkową komplikuje fakt, że najbardziej dotknięte są wioski w trudno dostępnych górach Atlasu Wysokiego.

Trzęsienie ziemi w Maroku
fot. FETHI BELAID/AFP/East News

Epicentrum trzęsienia ziemi w Maroku znajdowało się 72 km na południowy zachód od Marrakeszu. Władze ogłosiły trzydniową żałobę narodową, a król Mohammed VI zaapelował o modlitwy za zmarłych w meczetach w całym kraju.

ZOBACZ TAKŻE Jak powstaje trzęsienie ziemi? Co zrobić, gdy znajdziemy się na obszarze wstrząsów?

Trzęsienie ziemi w Maroku. Nowe informacje

Osoby, które przeżyły trzęsienie o magnitudzie 6,8 – najsilniejsze jak dotąd w Maroku – w wioskach Atlasu Wysokiego, mają problem ze zdobyciem żywności i wody. Wiele z nich spędziło drugą noc bez dachu nad głową. Marokańskie media poinformowały o częściowym zawaleniu się meczetu Tinmal z XII wieku oraz części Starego Miasta w Marrakeszu, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W leżącej w pobliżu epicentrum trzęsienia wiosce Mulaj Brahim 40 km na południe od Marrakeszu mieszkańcy opowiedzieli agencji Reutera, że odkopywali ciała zabitych spod gruzów gołymi rękami. Według nich rząd Maroka pomaga im tylko w niewielkim stopniu. Domy w tej okolicy były często wzniesione z cegieł suszonych i drewna, toteż łatwo się rozpadały pod wpływem wstrząsów tektonicznych. W ruinach znalazły się cale wioski. Przed szpitalami w Marrakeszu ustawiają się kolejki chętnych do oddania krwi dla rannych – podała agencja AFP.

Nie przegap