Obserwuj w Google News

Janusz Waluś zwolniony z więzienia po blisko 30 latach odsiadki

2 min. czytania
21.11.2022 17:33
Zareaguj Reakcja

Sąd w RPA zdecydował w poniedziałek o warunkowym zwolnieniu z więzienia Janusza Walusia, polskiego imigranta, skazanego na dożywocie za zabójstwo w 1993 roku komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego.

Janusz Waluś wychodzi z więzienia
fot. WALTER DHLADHLA/AFP/East News, Janusz Waluś w 1997 roku

Janusz Waluś wychodzi na wolność. Polak, który w 1993 roku zabił komunistycznego działacza w RPA Chrisa Haniego, po blisko 30 latach odsiadki opuści więzienie.

Przełomem jest poniedziałkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego RPA. - Ministerstwo Sprawiedliwości i służby więziennej nakazuje warunkowe zwolnienie osadzonego – oświadczył sędzia Raymond Zondo, prezes Trybunału Konstytucyjnego RPA. Wyjaśnił, że Waluś powinien wyjść na wolność w ciągu 10 dni.

Janusz Waluś zwolniony z więzienia po blisko 30 latach

69-letni obecnie Waluś, polski kierowca ciężarówki i działacz dążącego do utrzymania systemu segregacji rasowej paramilitarnego i neonazistowskiego Afrykanerskiego Ruchu Oporu, zastrzelił 10 kwietnia 1993 roku Chrisa Haniego, czarnoskórego lidera komunistycznego ruchu zwalczającego apartheid w RPA. Hani został trafiony czterema kulami przed swoim domem, na podjeździe do garażu.

Redakcja poleca

Było to morderstwo na zlecenie, a zleceniodawcą był lider Partii Konserwatywnej Clive Derby-Lewis. Waluś został zatrzymany przez policję godzinę po zamachu, przy aresztowaniu nie stawiał oporu.

Zabójstwo Haniego, dokonane na rok przed pierwszymi wolnymi wyborami w RPA, które dawały możliwość przejęcia władzy przez czarnoskórą większość w kraju od wieków rządzonym przez białych, miało powstrzymać demontaż apartheidu, nawet za cenę wojny domowej. Plany zamachowców spaliły jednak na panewce. Śmierć Haniego przyspieszyła tylko upadek rasistowskiego systemu, a wobec groźby ulicznych rozruchów po morderstwie rząd białych zgodził się wyznaczyć termin wolnych wyborów, z czym wcześniej zwlekał.

Oglądaj

Polski imigrant, podobnie jak Derby-Lewis, został skazany na karę śmierci, która jednak została zniesiona wraz z nastaniem rządów demokratycznych w RPA w 1994 roku, a jego wyrok zamieniono na dożywocie.

W 2016 roku sąd przyznał Walusiowi przedterminowe zwolnienie, ale decyzja ta, krytykowana przez rządzącą w RPA partię Afrykański Kongres Narodowy (ANC), po odwołaniu złożonym przez ministerstwo sprawiedliwości, została w następnym roku uchylona przez sąd apelacyjny. W 2017 roku Waluś zrzekł się obywatelstwa południowoafrykańskiego i starał się o przeniesienie do więzienia w Polsce, gdzie chciał odbyć resztę kary, jednak sąd zdecydował, że polski imigrant będzie kontynuować odbywanie kary więzienia w Południowej Afryce.

Orzeczenie TK w RPA ostro skrytykowała Limpho, żyjąca wdowa po Chrisie Hanim. Określiła ona decyzję o warunkowym zwolnieniu Walusia z więzienia jako "diaboliczną".  

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP