Obserwuj w Google News

USA zapowiadają przełom w wojnie Izraela z Hamasem. "Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek"

2 min. czytania
21.11.2023 05:59
Zareaguj Reakcja

Biały Dom przekazał najnowsze informacje o zakładnikach, którzy zostali porwani przez Hamas 7 października na południu Izraela. - Wierzymy, że jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek, więc cały czas mamy nadzieję - przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. Izrael kontynuuje inwazję lądową na Strefę Gazy.

Izraelscy zakładnicy
fot. JUSTIN TALLIS/AFP/East News (ilustracyjne)

Wojna w Strefie Gazy obecnie koncentruje się na operacji izraelskiej armii wewnątrz palestyńskiej enklawy. Inwazja lądowa jest odpowiedzią na atak terrorystów z Hamasu 7 października. Najnowszym celem wojskowych jest szpital indonezyjski znajduje się na obrzeżach obozu dla uchodźców Dżabalija. Według Izraela mieści się tam centrum dowodzenia Hamasu. W najnowszych nalotach zginęło 12 osób.

Biały Dom odpowiedział w poniedziałek na pytanie dotyczące zakładników, którzy z terytorium Izraela zostali porwani przez Hamas. - Prezydent Joe Biden i jego zespół robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc uwolnić zakładników wziętych przez Hamas, w tym małe dzieci i, oczywiście, przebywających tam Amerykanów – przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

Redakcja poleca

Izrael i USA uwolnią zakładników Hamasu? "Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek"

Podkreślił, że wysiłki w tym kierunku są podejmowane stale. - Wierzymy, że jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek, więc cały czas mamy nadzieję - stwierdził. Jego zdaniem obecnie jednak nie można jeszcze oficjalnie ogłosić, że osiągnięto porozumienie. - Nadal jest wiele do zrobienia - mówił Kirby.

Poinformował też, że strona amerykańska pracuje także nad zwiększeniem napływu pomocy humanitarnej dla mieszkańców Strefy Gazy, obejmującej żywność, wodę, lekarstwa, a także paliwo do generatorów zasilających. - Oczywiście nadal opowiadamy się za przerwami humanitarnymi, aby ludzie mogli uniknąć niebezpieczeństwa i aby pomoc mogła nadejść – zapewnił. 

Po spotkaniu z rodzinami osób porwanych 7 października przez Hamas premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił, że uwolnienie zakładników to "święta i najwyższa misja" - podał portal Times of Izrael. Nie wszyscy uczestnicy rozmów byli jednak usatysfakcjonowani słowami szefa izraelskiego rządu. Kilku zdenerwowanych członków rodzin zakładników opuściło spotkanie przed jego zakończeniem. Ich zdaniem premier Izraela wysyła sprzeczne komunikaty.

Przywódca Hamasu Isma’il Hanijja powiedział we wtorek, że widać szansę na zakończenie neogocjacji z Izraelem i w ten sposób uwolnienia zakładników. - Jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia w sprawie rozejmu - powiedział Hanijja w oświadczeniu przesłanym przez jego biuro do agencji AFP.

Władze Izraela utrzymują, że Hamas przetrzymuje ponad 200 zakładników porwanych podczas ataku z 7 października. W ciągu trwającej od półtora miesiąca najnowszej odsłony konfliktu izraelsko-palestyńskiego zginęło ponad 1300 osób po stronie Izraela i ponad 13 tys. w Strefie Gazy.

Źródło: Radio ZET/PAP/AFP

Nie przegap