Obserwuj w Google News

Skierowanie ustawy o SN do TK. "To jest urażona duma, konflikty wewnątrz obozu władzy"

2 min. czytania
11.02.2023 08:00
Zareaguj Reakcja

- Liczyłam na to, że prezydent w tym trudnym czasie, wojna na Ukrainie, pandemia, zdecyduje się na podpisanie tej ustawy o SN. Jeden ze sporów byłby przynajmniej wyciszony - powiedziała Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET". - To, co się dzieje, to jest urażona duma, konflikty wewnątrz obozu władzy - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (KO).  

Andrzej Stankiewicz
fot. Radio ZET

W sobotę w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" jednym z tematów poruszanych przez polityków był ruch prezydenta ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.  Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu noweli do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. – To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją – poinformował.

Andrzej Duda zdecydował ws. ustawy o SN. "Prezydent umył ręce"

- Pan prezydent już w toku prac parlamentarnych sygnalizował pewne zaniepokojenie, jeśli chodzi o kierunek przeprowadzenia tej ustawy - powiedział w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta RP.

- Badanie legalności powoływania sędziów, umiejscowienie w tej ustawie Naczelnego Sądu Administracyjnego – to są te wątpliwości, które budzą niepokój pana prezydenta - dodał.

- W Trybunale spodziewamy się, że te rozprawy nie będą szybkie, bo widzimy tam głębokie podziały - stwierdził Adam Jarubas z PSL.

Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) nie ukrywała swojego zawodu. - Liczyłam na to, że prezydent w tym trudnym czasie, wojna na Ukrainie, pandemia, zdecyduje się na podpisanie tej ustawy o SN. Jeden ze sporów byłby przynajmniej wyciszony - oceniła decyzję Andrzeja Dudy. - Skoro nie jesteśmy w stanie się dogadać, to rzeczywiście musi to rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny - stwierdziła.

Katarzyna Lubnauer z KO powiedziała w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET", że "PiS tak się żre, że się żrą nawet wewnątrz trybunału Julii Przyłębskiej". - Tam będzie strasznie trudno coś wewnątrz Trybunału ustalić - oceniła.

- To, co się dzieje, to jest urażona duma, konflikty wewnątrz obozu władzy - podsumowała.

Z kolei Krzysztof Bosak (Konfederacja) na pytanie Andrzeja Stankiewicza, czy prezydent powinien zawetować ustawę o Sądzie Najwyższym, odpowiedział: - Oczywiście, prezydent umył ręce. 

RadioZET.pl