"Koalicja rządząca bez większości". Politycy o noweli ustawy o Sądzie Najwyższym
W "6. Dniu Tygodnia Radia ZET" politycy komentowali m.in. uchwalenie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. - Przez ponad 2 lata tak zwana Zjednoczona Prawica blokowała miliardy euro na szpitale, szkoły itp. Dopiero postawa KO, PSL i Lewicy doprowadziła, że ta ustawa została uchwalona - mówiła Izabela Leszczyna z KO.

Jednym z głównych tematów sobotniej dyskusji w studiu Radia ZET była nowela ustawy o Sądzie Najwyższym. W piątek uchwalono ją w Sejmie głosami większości posłów PiS i wstrzymaniem parlamentarzystów KO. Przeciwko była Solidarna Polska, koalicjant PiS. Nowela ma doprowadzić, w ocenie rządu, do odblokowania dla Polski środków z unijnego Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
- Przez ponad 2 lata tak zwana Zjednoczona Prawica blokowała miliardy euro na szpitale, szkoły itp. Dopiero postawa KO, PSL i Lewicy doprowadziła, że ta ustawa została uchwalona - mówiła Izabela Leszczyna z KO.
"6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET". Nowela ustawy o SN
Wyjaśniła, że Koalicja Obywatelska, wstrzymując się od głosu w piątkowym głosowaniu, chciała, aby pieniądze z KPO w końcu trafiły do Polski. - Głosowaniem przeciwko tej ustawie nie naprawiliśmy wymiaru sprawiedliwości - dodała Leszczyna.
Anna Maria Żukowska głosowała przeciwko ustawie, choć Lewica popiera spełnienie tzw. kroków milowych do wypłaty KPO dla Polski. - Sędziowie powinni być niezawiśli i wymiar sprawiedliwości powinien być niezależny. Ten krok jest wysoce niewystarczający. Prezes NSA dowiedział się, że dostanie nowe kompetencje z mediów - komentowała.
Europoseł PSL Krzysztof Hetman podkreślił, że po piątkowym głosowaniu "koalicja rządząca nie ma większości". - Tym się różni opozycja od koalicji rządzącej, że my jesteśmy odpowiedzialni, aby te pieniądze jak najszybciej trafiły do Polski. Morawiecki zdecydował się sięgnąć po te pieniądze, dopiero jak pojawiło się widmo zapaści gospodarczej - ocenił Hetman.
Błażej Poboży, poseł PiS i wiceszef MSWiA, mówił, że Polska "została przymuszona przez instytucje europejskie", aby dokonywać zmiany w Sądzie Najwyższym. - Obóz rządowy trzyma się swojego stanowiska - dodał. Podkreślał, że koalicja rządząca ma silną większość, co wywołało śmiech gości w studiu.
Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta RP poinformował, że "trwają konsultacje" z Andrzejem Dudą. Od niego będzie ostatecznie zależeć, czy nowela ustawy o SN wejdzie w życie. - Gospodarzem ustawy jest rząd, ustawa trafia teraz do Senatu. Kilka miesięcy temu prezydent wyszedł z inicjatywą likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Gdyby nie opieszałość w parlamencie, te pieniądze bardzo szybko trafiłyby do Polski - komentował.
RadioZET.pl