Obserwuj w Google News

6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. Debata o ochronie Tuska i sprzedaży części Lotosu

2 min. czytania
31.12.2022 08:54
Zareaguj Reakcja

Gośćmi programu 6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET 31 grudnia 2022 roku byli: Katarzyna Lubnauer z KO, Błażej Poboży z PiS, Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski, Piotr Zgorzelski z PSL oraz Robert Biedroń z Lewicy.

Andrzej Stankiewicz
fot. RadioZET

Goście programu 6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET rozmawiali m.in. o ochronie SOP, jaka została przyznana szefowi PO Donaldowi Tuskowi oraz o sprzedaży części udziałów w Lotosie saudyjskiej spółce Saudi Aramco.

- Rozumiem, że to była rozmowa między policją a Donaldem Tuskiem. Być może jest prowadzone w tej chwili jakieś śledztwo i nie ma powodów, żeby ujawniać, jaką wiedzę posiada policja. Tusk, tak samo jak teraz korzysta z państwowej ochrony, tak jest obiektem hejtu za pieniądze publiczne. Jest pozew w sprawie TVP - mówiła Katarzyna Lubnauer.

"Sposób przedstawiania Tuska w TVP jest proszeniem się o przemoc"

- Jeżeli ktoś ogląda Wiadomości TVP, to ma wrażenie, że nie tylko cały czas rządzi Donald Tusk, ale jest przedstawiany jako największe zło świata. Ten hejt może spowodować dodatkowe zagrożenie. Sposób przedstawiania Tuska w TVP jest proszeniem się o przemoc - podkreśliła posłanka KO.

Podobnego zdania był Piotr Zgorzelski z PSL. - Donald Tusk jest politykiem najbardziej narażonym na ataki nienawiści i hejtu, które są kierowane poprzez kanał telewizji publicznej. Nie ma chyba wydania Wiadomości TVP, w których nie występowałby w roli czarnego charakteru, udzielającego bezpłatnych lekcji języka niemieckiego.

- Rodzina Donalda Tuska nie została objęta ochroną. Ochroną objęto Donalda Tuska, na trzy miesiące - poinformował wiceszef MSWiA Błażej Poboży. - Jest to decyzja, którą podjął minister Mariusz Kamiński, który zawsze kieruje się logiką państwową [...] Ja tę sytuację odbieram bardzo pozytywnie.

"Saudi Aramco wydało na zakup części Lotosu niecałą swoją dniówkę"

- Saudi Aramco wydało na zakup części Lotosu niecałą swoją dniówkę. Interes życia robią Arabowie. Czemu ta operacja służyła? Służyła tylko i wyłącznie zaspokojeniu marzeń prezesa PiS. Nikt inny by tego nie zrealizował, jak właśnie prezes Obajtek. Kosztem wszystkich norm, które powinny być zachowane, została ta operacja przeprowadzona - mówił Piotr Zgorzelski z PSL.

- W sprawie Lotosu nie możemy mówić o żadnej fuzji, a co najwyżej o czymś, co można nazwać rozbiorem i wyprzedażą - oceniła Katarzyna Lubnauer z KO. - Zobaczmy: rafineria 30 proc. z decydującym głosem Saudi Aramco, hurtownie - 100 proc. przejmuje Saudi Aramco. Paliwa lotnicze - 50 proc. przejmuje Saudi Aramco, ponad 400 stacji benzynowych Lotosu przejmuje MOL. Co to oznacza? Realnie rzecz biorąc zniszczono jeden podmiot po to, żeby powstał wielki monopolista, jakim jest Orlen.

- Orlen jest dzisiaj gigantyczną spółką, która przynosi gigantyczne zyski - podkreślił Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski. - Nie jestem zwolennikiem słowa nacjonalizacja. To jest po prostu skupowanie sreber rodowych, które nigdy nie powinny być sprzedane [...] Tworzenie warunków, żeby wzmocnić Orlen, były podyktowane tą transakcją. My (red. Solidarna Polska) nie znamy szczegółów.

RadioZET.pl