Obserwuj w Google News

6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. Debata o dostawach węgla i polityce NBP

3 min. czytania
15.10.2022 08:00
Zareaguj Reakcja

- Pan prezes Glapiński myśli, że jest Narodowym Bankiem Polskim, to jest król słońce. […] Zapomniał, że jest prezesem NBP, a nie przyjacielem prezesa Kaczyńskiego - powiedział Krzysztof Śmiszek w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET".

Andrzej Stankiewicz
fot. Radio ZET

Gośćmi Andrzeja Stankiewicza w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" w sobotę 15 października byli: Joanna Kluzik-Rostkowska (Koalicja Obywatelska), Błażej Poboży (Prawo i Sprawiedliwość), Tadeusz Cymański (Solidarna Polska), Krzysztof Śmiszek (Lewica) i Krzysztof Hetman (Polskie Stronnictwo Ludowe).

ZOBACZ TAKŻE: W grudniu zabraknie 2,5 mln ton węgla? "Te statki już ósmy miesiąc płyną"

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży przekonywał, że sytuacja związana z dostawami węgla do Polski jest pod kontrolą. - Węgla nie zabraknie, bo wszystkie analizy, które są dostępne, wskazują, że traktując rok do roku, zarówno popyt, jak i podaż węgla są na podobnym poziomie. Licząc okres do marca, czyli kiedy zapotrzebowanie na węgiel z uwagi na klimat jest - mówił.

Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej mówiła, że rząd PiS przespał ostatnie kilkanaście miesięcy i nie przygotował się na zbliżające się trudności. - Sytuację mamy taką, jak zwykle. Najpierw rzeczywistość zaskoczyła PiS. Już w listopadzie 2021 roku powinni wiedzieć, że z tym węglem może być kłopot. Dzisiaj okazuje się, że gdybyśmy nie zrezygnowali z polityki OZE i mielibyśmy tysiąc wiatraków, to byłoby to ekwiwalentne wobec węgla, którego nie mamy.

ZOBACZ TAKŻE: Szokujące praktyki w NBP? Poseł PiS: Przyjmuję to z niedowierzaniem

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej mają utrudniony dostęp do analiz Narodowego Banku Polskiego? - Przyjmuję to z niedowierzaniem, jeżeli to jest prawdą - komentował w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" poseł PiS Tadeusz Cymański.

- Za czasów Marka Belki i wszystkich innych poprzednich szefów NBP każdy członek Rady Polityki Pieniężnej mógł wymagać dostępu do wszystkich dostępnych analiz w Banku. W tej chwili to jest niemożliwe. Oni mogą wejść do Banku raz w tygodniu i dostają tylko to, co chcą im pokazać - komentowała posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska.  

Zdaniem Krzysztofa Hetmana z PSL wewnętrzna praca NBP jest owiana obecnie wielką tajemnicą. - Jak w sytuacji takiego kryzysu finansowego, gospodarczego, członek RPP może nie mieć dostępu do analiz i osób pracujących w NBP, aby porozmawiać? - pytał polityk.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd PiS kupi sieć Żabka? "Będą tam sprzedawać chipsy patriotyczne i różańce"

Rząd PiS odkupi sieć sklepów spożywczych Żabka? Z takim pomysłem wyszedł niedawno prezes Jarosław Kaczyński. - Jeśli zajmie się tym minister Sasin, to ja już się boję. Co tam będzie sprzedawane? Nie wiem... Chipsy patriotyczne i różańce - ironizował w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Oglądaj

- Mam takie przeświadczenie, że tęsknota Jarosława Kaczyńskiego za czasami jego młodości, czyli głębokiego komunizmu, jest coraz większa. To tęsknota za tym i takie przeświadczenie, że jak coś jest państwowe to jest lepsze [...] Dobrze to podsumował Donald Tusk mówiąc, że zanim Kaczyński kupi "Żabkę", to może by tam podszedł i choć raz zrobił zakupy - skomentowała z kolei Joanna Kluzik-Rostkowska z KO.

Swoje oburzenie komentarzami polityków opozycji wyraził wiceszef MSWiA Błażej Poboży. - Jestem absolutnie przerażony tym, że dyskusja o poważnych sprawach: inflacji, poziomie stóp procentowych, które przekładają się na życie Polaków, zostaje sprowadzona do skrajnie zinfantylizowanych wypowiedzi pana posła Śmiszka. Gdyby tak wycisnąć to co powiedział, jak cytrynę, to podejrzewam, że ledwie byśmy na dnie cokolwiek znaleźli.

RadioZET.pl