Obserwuj w Google News

"Stać was na Sylwester Marzeń, a nie stać, by obniżyć rachunki dla najbiedniejszych"

2 min. czytania
02.01.2022 09:54
Zareaguj Reakcja

Stać was na sponsorowanie przez Tauron Sylwestra Marzeń, a nie stać, żeby obniżyć rachunki dla najbiedniejszych. My wam podpowiadany, co można zrobić - mówił w programie "7 Dzień Tygodnia w Radiu ZET" europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń. Pierwszy noworoczny odcinek zdominował temat inflacji oraz rosnących opłat za gaz i energię elektryczną. 

Inflacja
fot. Radio ZET

7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET wrócił w pierwszą niedzielę 2022 roku. 2 stycznia gośćmi Andrzeja Stankiewicza byli: Marcin Horała - Prawo i Sprawiedliwość, Janusz Kowalski - Solidarna Polska, Katarzyna Lubnauer - Koalicja Obywatelska, Bożena Żelazowska - Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Robert Biedroń - Lewica. 

Biedroń: stać was na Sylwester Marzeń, a nie stać, by obniżyć rachunki

Inflacja zdominowała początek pierwszego noworocznego odcinka programu. Goście  Andrzeja Stankiewicza debatowali nad tym, w jaki sposób poradzić sobie ze wzrostem cen gazu, paliwa i energii elektrycznej. Wspomniano także o nowej prognozie NBP, wedle której inflacja ma być zdecydowanie wyższa niż wcześniej przewidywano - w 2022 ma wynieść średnio 7,6 proc., a maksymalny pułap osiągnąć w czerwcu (8,3 proc.).

Marcin Horała z PiS wskazywał, że niektóre gigantyczne podwyżki cen gazu to efekt indolencji zarządców budynków komunalnych. - Jeżeli zarządzający nie dopełnił obowiązki zgłoszenia i zawarcia umowy w trybie taryfowym i z przyczyn sobie wiadomych poszedł na takie zamówienie z wolnej ręki, to wtedy niestety jego lokatorzy cierpią - powiedział wiceminister infrastruktury.

Redakcja poleca

Inne zdanie na ten temat miał Robert Biedroń. - Politycy się kłócą, oskarżają siebie nawzajem, a przez lata nic nie zrobili - powiedział europoseł Wiosny, dodając, że "to nie jest tylko wina Tuska czy Kaczyńskiego, tylko wszystkich poprzednich rządów, że nie zrobiły tego, co jest obowiązkiem każdej władzy - nie zapewniły bezpieczeństwa energetycznego Polkom i Polakom". Po czy zwrócił się do Horały oraz Janusza Kowalskiego z PiS.

- Uderzcie się w pierś i przyznajcie, że też tutaj polegliście. Walczyliście z energetyką wiatrową, z odnawialnymi źródłami energii. Obiecywaliście atom i nic z tego nie wyszło. Stać was na sponsorowanie przez Tauron Sylwestra Marzeń, a nie stać, żeby obniżyć rachunki dla najbiedniejszych. My jako lewica wam podpowiadany, co należy zrobić - stwierdził, proponując m.in. można rekompensaty dla samorządów, odpowiedzialnych za zarządzanie np. mieszkalnymi budynkami komunalnymi. 

RadioZET.pl