Zamknij

Hołownia: Chcą się zemścić, bo rośniemy. Nie pozwolę na polityczny pasztet

26.01.2021 06:15
Szymon Hołownia
fot. RadioZET

- W ciągu ostatniego tygodnia 5 osób odeszło, to bardzo smutne, ale 65 dołączyło do naszego stowarzyszenia i idziemy dalej – mówi Gość Radia ZET Szymon Hołownia, pytany o odejście z Polski 2050 liderów ze Śląska.

- Jak się buduje organizacja to są ludzie. Jak są ludzie to są problemy. To zawsze było, jest i będzie – dodaje.  Hołownia podkreśla, że „tam był intensywny konflikt od kilku miesięcy, na linii liderzy powiatowi – zarząd wojewódzki”. - Próbowaliśmy mediować, wysyłaliśmy mediatorów, proponowaliśmy mediatorów z sąsiedniego powiatu, jednemu z liderów proponowaliśmy specjalny status – komentuje. Zarzut kolesiostwa? Zdaniem gościa Beaty Lubeckiej jest on „poważny, ale zupełnie nieuzasadniony”. - Słowa i oskarżenia, które padały ze strony byłych liderów są w znaczącej mierze niezasadne i niesprawiedliwe – mówi Szymon Hołownia.

- Jesteśmy rozgrywani przez naszych politycznych przeciwników, którzy bardzo chętnie podają i rozdmuchują wszystkie informacje dotyczące tego, co się w naszym ruchu dzieje. Przekręcając i manipulując, żeby zemścić się na nas za to, że rośniemy – ocenia lider Polski 2050. Zaznacza, że członkowie jego ruchu robią setki akcji i dodaje: - Ja nie pozwolę ich obrażać. - Nie pozwolę sobie kręcić politycznego pasztetu na poświęceniu tysięcy naszych wolontariuszy, bo są granice własnego zacietrzewienia i ambicji – mówi Hołownia.

Pytany przez Beatę Lubecką o to, co zaproponował Joannie Musze w zamian za przejście z PO do Polski 2050, Szymon Hołownia odpowiada, że nowy ruch, nadzieję, możliwość rozwoju i pracę zespołową z ludźmi. - Nie zaproponowałem ministerstwa, spółeczki Skarbu Państwa – zaznacza. Zdaniem Gościa Radia ZET, do jego ruchu ludzie przychodzą  „choć nie mają korzyści tylko niepewność i ciężką pracę”. Dopytywany o przejście Michała Kamińskiego, Szymon Hołownia zapewnia, że o takich rozmowach nie słyszał, choć Kamińskiego zna osobiście.

Szymon Hołownia: Następny transfer jak będziemy robili koło sejmowe

Kiedy następny transfer? - W momencie, w którym będziemy gotowi wyjść i powiedzieć: tak, spina nam się to w całość i robimy koło sejmowe. Myślę, że to kwestia tygodni – zapowiada w Radiu ZET Hołownia.

"Mamy mnóstwo zainteresowania z prawej strony"

- Mamy mnóstwo zainteresowania ze strony bardziej prawej, centroprawicowej ścieżki politycznej. A jeżeli pojawiają się sygnały i głosy od ludzi z tamtej strony, to też z nimi rozmawiamy – mówi Gość Radia ZET Szymon Hołownia. - Nie układa mi się to jeszcze w tej chwili w dużą, polityczną całość – komentuje lider Polski 2050 w internetowej części programu. Hołownia podkreśla jednak, że za każdym, kto się wyłamie ze Zjednoczonej Prawicy, „puszczone są służby całego państwa i cały aparat, żeby ukarać zdrajcę i odebrać ochotę następnym”. - Nie tylko ja toczę rozmowy w parlamencie, są rozmowy o tym, czy możliwe jest odwrócenie większości w Sejmie, czy jest jakaś duża grupa po tamtej stronie – mówi Gość Radia ZET. Zaznacza jednak, że on na razie w takich rozmowach nie uczestniczy.

Pytany przez Beatę Lubecką o to, kto przyszedł do kogo – Mucha do Hołowni czy na odwrót – lider Polski 2050 odpowiada: - Mam skłonność do wzruszeń i mógłbym się teraz wzruszyć. - Spotkaliśmy się po latach, kilka miesięcy temu i zaczęliśmy rozmowy w trybie niezobowiązującym. Wyszło później, że Joanna zastanawia się nad swoim miejscem w polityce – wyjaśnia.

"Weźcie wy się do roboty"

Polska 2050 grupą rekonstrukcyjną PO? - Już byłem wszystkim: drugim Petru, trzecim Palikotem, czwartym Kukizem, kłusownikami. Jak się nic nie robi, to się wymyśla takie metafory i spinuje nimi po twitterach i po mediach – komentuje Gość Radia ZET. - Weźcie wy się do roboty – apeluje.

Hołownia: Finansowo żyjemy z tygodnia na tydzień

- Finansowo żyjemy czasami już nawet nie z miesiąca na miesiąc, tylko już nawet tygodniami to liczymy. Ale na to się pisaliśmy. Bardzo się cieszymy z każdych 10 złotych – mówi o Polsce 2050 i jej finansowaniu, Gość Radia ZET Szymon Hołownia. Dopytywany przez słuchacza o wynagrodzenia za pracę w jego ruchu, gość Beaty Lubeckiej odpowiada, że oczywiście, takie wypłaca. - Wypłacamy wynagrodzenie ponad 30 osobom za stałą pracę i jest 16 sekretarzy w biurach wojewódzkich. Są tacy, co otrzymują 500 złotych miesięcznie a są tacy, którzy mają 8 tys. złotych – precyzuje Hołownia.

Polska 2050 w koalicji z PO? Zdaniem Gościa Radia ZET to pieśń przyszłości. - Musimy podejść pod wybory i zobaczyć, jakie są sondaże i nastroje społeczne. Wtedy będzie czas, żeby usiąść i się zastanowić czy idą 2 bloki, czy 3 czy 1 duży i 2 mniejszych graczy solo – ocenia Szymon Hołownia. Jego zdaniem zjednoczenie opozycji wcale nie przynosi samych zysków. - Przynosi też straty. Wielu ludzi mówi: Dlaczego mam głosować na listę z PSL, jak chciałem zawsze na PO albo dlaczego mam głosować na Lewicę, jak chciałem na Hołownię – komentuje gość Beaty Lubeckiej.

"Nie należy zamieniać kompromisu etycznego w prawny"

Aborcja? - Kompromis etyczny to bardzo często coś innego niż kompromis prawny i o tym pisał już św. Tomasz, sugerując, że nie należy zamieniać kompromisu etycznego w prawny, przy użyciu narzędzi siły, bo może to rodzić jeszcze gorsze skutki – komentuje Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia: Staram się codziennie robić rachunek sumienia

Pytany o to, czy jego działalność polityczna idzie w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi, Gość Radia ZET odpowiada: - Staram się codziennie robić sobie rachunek sumienia, bo jestem praktykującym katolikiem i bardzo poważnie traktuję swoją wiarę. - Nie zauważyłem w obszarze działania politycznego zachowań nielicujących z wartościami chrześcijańskimi – dodaje.

Jak długo dwucyfrowe poparcie dla PL2050? - Myślę, że jakieś 20-30 lat. Mniej więcej do 2050 roku – komentuje Hołownia.

Gość Radia ZET był również pytany o koalicję z Prawem i Sprawiedliwością:

RADIOZET/MA