Obserwuj w Google News

Nowy premier? Kobosko: Tusk powinien już reprezentować Polskę na szczycie w Brukseli

5 min. czytania
16.11.2023 07:52
Zareaguj Reakcja

- Jest możliwość, że ten niepotrzebny proces [tworzenia rządu przez premiera Morawieckiego – red.] będzie się toczył. Dotoczy się do 10. czy 11. grudnia. Niezwykle ważne, by nowy premier dostał misję jak najszybciej – odpowiada Gość Radia ZET Michał Kobosko, pytany o to, kiedy powstanie nowy rząd.

Michał Kobosko
fot. RadioZET

Gość Radia ZET. Michał Kobosko u Bogdana Rymanowskiego

- 14. i 15. grudnia odbywa się szczyt europejski. Polskę powinien reprezentować nowy premier – mówi wiceszef Polski 2050.  Jego zdaniem „ważne, by premier Tusk zaczął jak najszybciej oficjalnie swoją misję i zaczął reprezentować Polskę m.in. w Brukseli”.

„Żaden odpowiedzialny polityk, a do takich zaliczam pana prezydenta Dudę i pana ministra Sikorskiego, nie wejdzie w to”

Polityk Trzeciej Drogi zapowiada również, że „jeden z koalicjantów” dostanie MSZ. Pytany o Radosława Sikorskiego i o swoje krytyczne opinie na temat byłego szefa polskiej dyplomacji, Michał Kobosko odpowiada: - Moje krytyczne słowa dotyczyły bardzo konkretnych wypowiedzi. - To nie była tylko moja krytyka. Pan minister jest znany, że lubi czasem powiedzieć coś takiego, z czego potem jego obóz musi się tłumaczyć i miewa do niego pretensje – komentuje Gość Radia ZET i dodaje: - Jeśli pan minister zostanie ponownie ministrem, to będę mu szczerze gratulował. Kobosko zaznacza, że w obecnej sytuacji bycie szefem polskiej dyplomacji to „masa roboty” i ciężka praca. - Mam nadzieję, że nie będzie walki z prezydentem – podkreśla gość Bogdana Rymanowskiego. Jak zaznacza, w sprawach międzynarodowych, w sprawach pozycji Polski na świecie, w sprawach relacji z kluczowymi partnerami – Polski nie stać na wojnę rządu z prezydentem. - Żaden odpowiedzialny polityk, a do takich zaliczam pana prezydenta Dudę i pana ministra Sikorskiego, nie wejdzie w to – uważa polityk Trzeciej Drogi.

- Czy to prawda, że będzie pan ministrem funduszy i polityki regionalnej? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Tak przeczytałem dziś w jednej z gazet. Rozmowy o stworzeniu koalicji rządowej zostały wznowione. Mam nadzieję, że dość szybko będziemy mieli skompletowane decyzje – odpowiada wymijająco Gość Radia ZET. Zapewnia, że takiej rozmowy nie było, to decyzja premiera Tuska, ale dodaje: - Gdyby zaproponował, to bardzo poważnie należałoby się zastanowić nad taką propozycją.

Karp dzieli Polaków. Wiceszef Polski 2050: Sprzedaż żywego powinna być zakazana

- Czy sprzedaż żywego karpia na święta powinna być zakazana? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Powinna być zakazana – uważa Gość Radia ZET Michał Kobosko. - Wiem, że to jest polska tradycja, polskie rodziny się tym cieszą, ale powoli zmieniamy standardy – dodaje polityk Trzeciej Drogi.

Ciekawie z kolei podzielone są stania głosujących w sondzie na radiozet.pl. 50 proc. uważa, że sprzedaż powinna być zakazana, a 50 proc. ocenia, że nie.

Czy Polska 2050 poprze taki zakaz, proponowany przez Koalicję Obywatelską? - Nie powiedziałem, że MY poprzemy. Ja jestem stronniczy, bo od lat nie jem karpia, bo nie lubię karpia. Nie mieliśmy jeszcze na ten temat wewnętrznej dyskusji. Zapewne upodobania są różnorodne – komentuje Kobosko. - Jako umiarkowany fan tego dania w diecie świątecznej zagłosowałbym na TAK [za zakazem – red.] – dodaje polityk.

- Polska powinna przyjąć euro? – pyta prowadzący.

- Powiedzieliśmy o tym, że Polska powinna wznowić proces przygotowania do przyjęcia euro. Dziś lub jutro nie ma takiej możliwości. Docelowo jako jedyna partia jeszcze opozycji uważamy, że Polska powinna zmierzać w tym kierunku – odpowiada poseł Polski 2050.

Z kolei z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że prawie 63 proc. Polaków nie chce wprowadzenia euro w Polsce.

- Emerytura bez podatku jest lepsza od „trzynastki” i „czternastki”? – pyta gospodarz programu.

- Tak. „Trzynastka” i „czternastka” to jakieś prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym – ocenia Gość Radia ZET.

- Trzecia Droga nie zagłosuje za aborcją do 12. tygodnia? – pyta Rymanowski.

- W Trzeciej Drodze nie będzie dyscypliny. Opinie są u nas zróżnicowane. Nasza linia jest niezmienna – optujemy do zorganizowania ogólnokrajowego referendum – mówi Kobosko i dodaje, że w poniedziałek spotkanie partii, m.in. w tej sprawie.

Michał Kobosko o rekonstrukcji rządu Donalda Tuska: Niektórzy rozważają start do PE. Ministrowie przychodzą, ministrowie odchodzą

- To będzie decyzja trzech partnerów, którzy będą współtworzyć rząd. Jeśli oni się umówią, że ten rząd w pierwszym składzie jest na krótki czas, np. do eurowyborów – bo słyszymy zapowiedzi, że niektórzy politycy wymieniani jako kandydaci na ministrów rozważają start w wyborach do PEto będzie decyzja premiera Tuska, ale także partnerów, którzy współtworzą koalicję – mówi Michał Kobosko, w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Chodzi o rząd Donalda Tuska, który jeszcze nie powstał i o jego rekonstrukcję. - Nie wiem, jak premier Tusk widzi rząd i jego konstrukcję, ale generalnie ministrem się bywa. Ministrowie przychodzą, ministrowie odchodzą – komentuje wiceszef Polski 2050. Polityk podkreśla również, że pierwsze miesiące nowego rządy to będzie „gigantyczne wyzwanie dla wszystkich, którzy staną na czele resortów”. - Kwestia ogromnego sprzątania po PiS, (…) a jednocześnie mamy program, agendę – dodaje.

- To absolutny efekt propagandy PiS – odpowiada wiceszef Polski 2050, pytany w internetowej części programu o sondaż IBRiS dla Radia ZET dot. euro w Polsce. Zdaniem Koboski, jeszcze niedawno Polacy mieli zupełnie inne zdanie. - To kwestia monetarna, gospodarcza, nasze firmy nie chcą mieć ryzyka kursowego, my nie będziemy chcieli mieć zawracania głowy z wymianą walut – ocenia Gość Radia ZET. Polityk dodaje, że do strefy euro przystąpiły kraje, które były na zdecydowanie niższym poziomie rozwoju ekonomicznego, niż Polska i nie straciły na tym. - Wyciągnijmy wnioski, z lekcji i doświadczeń naszych sąsiadów, którzy już są w strefie euro – apeluje Michał Kobosko.

Wiceszef Polski 2050 radzi szefowi gabinetu prezydenta: Byłoby dobrze, gdyby powściągnął swoje polityczne opinie

- Trochę jestem zaskoczony, kiedy szef gabinetu prezydenta RP wchodzi w komentowanie rzeczywistości. Nie do takiej roli został zatrudniony. Pracuje z prezydentem Dudą, w dużym stopniu odpowiada za jego wizerunek. Widać, że pan Mastalerek jest bardzo ekspansywny – odpowiada Michał Kobosko, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o wypowiedź Marcina Mastalerka. Szef gabinetu prezydenta ocenił w telewizji publicznej, że Szymon Hołownia stał się twarzą zemsty. - Byłoby dobrze, gdyby szef gabinetu prezydenta RP trochę powściągnął swoje opinie polityczne. Trochę taki zapał świeżego urzędnika w Kancelarii Prezydenta, który koniecznie musi się wypowiadać na każdy temat – radzi wiceszef Polski 2050.

Polityk Trzeciej Drogi dodaje również, że spotyka się z pozytywnym odzewem po wyborze Szymona Hołowni na marszałka Sejmu. – Wynika, że nie jest i nie był twarzą nawalanki z PiS. Myślę, że marszałek okazywał posłom i posłankom PiS dużo większy szacunek, niż wiele osób okazałoby na jego miejscu – komentuje Gość Radia ZET. Kobosko zapowiada, że Hołownia „nie będzie twarzą nawalanki z PiS”. - Będzie twarzą poprawiania funkcjonowania Sejmu i na tym dziś mu szczególnie zależy. Wybory prezydenckie? Kto do nich stanie… Szymon Hołownia ma taki plan i mówi o tym otwarcie – mówi wiceszef Polski 2050.

Kandydatura wicemarszałka Pęka odrzucona? Kobosko: Taktycznie byłoby lepiej, gdyby został przegłosowany pozytywnie

- Ja nie miałem takiego wrażenia, że on jest konkretnie osobą, którą powinno się odrzucić w tym głosowaniu. Nie znam wszystkich argumentów – tak Michał Kobosko komentuje odrzucenie w Senacie kandydatury Marka Pęka na wicemarszałka izby. - Myślę, że naszej stronie opozycji demokratycznej zależało, żeby głosowanie było jednolite. Dla mnie byłoby może nawet taktycznie lepiej, gdyby marszałek Pęk został przegłosowany pozytywnie. Tak powstało wrażenie, że tu PiS jest wycinany – ocenia Gość Radia ZET i dodaje: - Marszałek Sejmu i nasza obecność w rządzie to są ogromne osiągnięcia młodej partii politycznej, która zaczęła powstawać ledwie 3 lata temu.

RadioZET/MA