Zamknij

Do Ziemi zbliża się wielka asteroida. Zderzenie oznaczałoby koniec ludzkości

05.03.2020 18:33
asteroida
fot. news.de

Asteroida 1998 OR2 o średnicy blisko 4 km zbliża się do naszej planety i przeleci obok niej dokładnie 29 kwietnia. NASA zwraca uwagę, że potencjalne zderzenie byłoby równoznaczne z głębokimi zmianami klimatycznymi i całkowitą zagładą ludzkości.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według naukowców, zderzenie 1998 OR2 z Ziemią oznaczałoby wielomiesięczną arktyczną zimę i wyginięcie ludzkości. NASA jednak uspokaja, że cały czas monitoruje asteroidę, a zderzenie nam nie grozi. Obiekt przeleci obok Ziemi w odległości 6,3 mln km.

Zobacz także

Asteroida 1998 OR2 ma blisko 4 km średnicy i porusza się z prędkością 31 tys. km/h.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze zdjęcia powierzchni Marsa w historii. Panorama ma 1,8 mld pikseli

Po raz pierwszy zauważono ją 22 lat temu i zakwalifikowano jako Potencjalnie Groźną (PHA). Według NASA, obecnie zderzenie z nią nam nie grozi. Przynajmniej w tym stuleciu. Zakwalifikowanie obiektu jako Potencjalnie Groźnego, nie oznacza, że jest on groźny w rzeczywistości. Nazywane są tak te asteroidy, które mają kilku procentową szansę trafienia w Ziemię w ciągu najbliższych milionów lat.

- Choć 1998 OR2 jest wystarczająco duża, by wyrządzić nam duże szkody, nie ma szans, by w nas uderzyła - przekonują eksperci.  

Zobacz także

1998 OR2 to największa asteroida, której bliskiego przelotu możemy spodziewać się w najbliższych dwóch miesiącach - podkreśla serwis Science20.

RadioZET.pl/ NASA/ National Geographic