Zamknij

Najlepsze zdjęcia powierzchni Marsa w historii. Panorama ma 1,8 mld pikseli

05.03.2020 14:38
Mars
fot. NASA

Łazik Curiosity wykonał szczegółową panoramę powierzchni Marsa. Obrazy powstawały przez kilka dni, a całość ma łącznie 1,8 mld pikseli. To najlepsze zdjęcia powierzchni Czerwonej Planety jakie kiedykolwiek powstały.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zdjęcia wykonano teleobiektywem masztu łazika Curiosity. Maszyna fotografowała Czerwoną Planetę od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku. W ten sposób powstało łącznie ok. tysiąc fotografii, które w połączeniu dały niezwykłą panoramę.

Zobacz także

- Podczas gdy wiele osób z naszego zespołu przebywało w domu, ciesząc się Świętem Dziękczynienia, Curiosity przygotował to święto dla oczu - powiedział Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity w NASA Jet Propulsion Laboratory, który kieruje misją łazika Curiosity.

powierzchnia Marsa
fot. NASA

Na fotografii widzimy miejsce, w którym znajduje się obecnie łazik. To Glen Torridon, region leżący u podnóża góry Aeolis Mons (Mount Sharp). Ma ona 4500 metrów. Na zdjęciu widzimy także dokładnie krater Gale. To tam w 2012 roku wylądował Curiosity. Miliardy lat temu krater był wielkim jeziorem z dopływami i odpływami.

Zobacz także

Zdjęcia dostępne są na stronie Jet Propulsion Laboratory. Dzięki dostępnym narzędziom, możemy obejrzeć cały obszar w przybliżeniu, z bardzo dużą dokładnością.

Zobacz także

W 2013 roku Curiosity stworzył panoramę o wielkości 1,3 miliarda pikseli przy użyciu obu kamer Mastcam.

RadioZET.pl/ NASA