Zamknij

Asteroida wielkości Pałacu Kultury leci w kierunku Ziemi. Zbliżenie już w święta

09.12.2020 12:10
asteroida
fot. shutterstock

Asteroida Apollo zmierza w kierunku Ziemi - informuje NASA. Asteroida, której wielkość można porównać z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie z dużą prędkością minie naszą planetę w Boże Narodzenie.

Asteroida 501647 (2014 SD 224) należy do grupy planetoid bliskich Ziemi (tzw. typ Apollo). To największa asteroida, jaka minie Ziemię w grudniu 2020 roku. Asteroida ma średnicę od około 90 do 220 metrów. Dla porównania – znajdujący się w Warszawie Pałac Kultury i Nauki ma niemal 231 metrów wysokości. 220 metrów to z kolei wysokość biurowca Warsaw Spire.

Jak informuje NASA, asteroida Apollo do naszej planety zbliży się w Boże Narodzenie 25 grudnia (około godz. 2:20 polskiego czasu). Ziemię minie z prędkością prawie 36 tys. kilometrów na godzinę.

Asteroida Apollo - grozi nam uderzenie?

Choć asteroidy takich rozmiarów przelatujące tuż obok Ziemi budzą zwykle dużo emocji, NASA uspokaja: asteroida raczej nam nie zagraża. Co więcej, w ciągu najbliższych 200 lat Ziemi nie grozi zderzenie z żadnym podobnym obiektem.

Przypomnijmy jednak, że kilka tygodni temu zainteresowanie wywołała asteroida Apophis. 300-metrowa asteroida zwana też "bogiem chaosu" zbliży się do Ziemi w piątek 13 kwietnia 2029 roku, a później w 2068 roku. Badacze z University of Hawaii i Jet Propulsion Laboratory twierdzą, że podczas drugiego zbliżenia obiekt może wejść na kolizyjny tor z Ziemią, bo nierównomierna emisja ciepła powoduje, że asteroida zmienia tor lotu.

RadioZET.pl/NASA/ibtimes.sg/theskylive.com