Obserwuj w Google News

Rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX z 24 satelitami wystartowała

1 min. czytania
25.06.2019 10:54
Zareaguj Reakcja

Z amerykańskiego centrum kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała we wtorek rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX z 24 satelitami. Należące do Elona Muska przedsiębiorstwo określiło ten start jako jeden z najtrudniejszych w jego historii.

Rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX z 24 satelitami wystartowała
fot. AP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Falcon Heavy oderwał się od ziemi o godzinie 2.30 czasu lokalnego. Pierwotnie start był zaplanowany na trzy godziny wcześniej. Misja rozmieszczenia satelitów na orbicie potrwa sześć godzin.

Falcon Heavy wystartował! Wynalazek Elona Muska zmierza w kierunku Marsa!

Jest ona elementem tzw. Space Test Program 2 (STP-2), który nadzorowany jest przez amerykańskie ministerstwo obrony. Wynoszone na orbitę satelity będą pracować dla NASA, laboratoriów resortu obrony, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych.

Jak podkreśla SpaceX, ta misja była jedną z najtrudniejszych od strony technicznej. W przestrzeń kosmiczną wyniesiony zostanie m.in. zegar atomowy NASA, który zostanie wykorzystany do nawigacji w kosmosie. Badane są też nowe technologie teleskopów oraz rozwiązanie tzw. żagla solarnego, częściowo sfinansowanego przez organizację Planetary Society.

Ludzkości zostało tylko 31 lat. Przerażająca prognoza naukowców z Melbourne

Falcon Heavy jest najpotężniejszą rakietą nośną na świecie — podkreśla SpaceX na swojej stronie internetowej. Może wynieść na orbitę prawie 64 tony ładunku, czyli więcej niż wynosi waga Boeinga 737 z pasażerami, załogą, bagażem i paliwem.

RadioZET.pl/PAP