Zamknij

Gwiazda Betlejemska nad Polską. Tak wyglądała koniunkcja Jowisza i Saturna

22.12.2020 23:06
Gwiazda Betlejemska
fot. Shutterstock

Gwiazda Betlejemska po blisko 800 latach znowu pojawiła się na niebie. Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna, która miała miejsce 21 grudnia, zapewniła miłośnikom nocnego nieba wspaniałe widowisko. Niestety z powodu kiepskich warunków pogodowych i dużego zachmurzenia, koniunkcja była słabo widoczna w niektórych częściach Polski. Wielu internautów zdołało jednak uwiecznić ten niezwykły spektakl.

Gwiazda Betlejemska 2020 pojawiła się na niebie w poniedziałek 21 grudnia. Jowisz i Saturn, czyli dwie największe planety Układu Słonecznego, zbliżyły się do siebie na zaledwie 0,1 stopnia. Wielka koniunkcja gazowych gigantów została określona właśnie mianem "Gwiazdy Betlejemskiej", bo jej pojawienie się przypadło tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Ostatni raz była ona widziana blisko 800 lat temu, a dokładnie w 1226 roku. Na polskim tronie zasiadał wtedy Leszek I Biały. Kolejna okazja, aby zobaczyć na niebie Gwiazdę Betlejemską pojawi się dopiero w 2080 roku, a następna w 2400.

Gwiazda Betlejemska 2020 nad Polską. Tak wyglądała wielka koniunkcja Jowisza i Saturna. WIDEO

Koniunkcja to "złączenie", czyli ustawienie ciał niebieskich w jednej linii z obserwatorem. 21 grudnia 2020 roku mogliśmy zaobserwować wielką koniunkcję Jowisza i Saturna. W tym czasie dwie największe planety Układu Słonecznego na ziemskim niebie były oddalone od siebie o 0,1 stopnia, co sprawiło, że z naszej perspektywy wyglądały jak jeden, duży świetlisty punkt.

ZOBACZ TAKŻE: Gwiazda Betlejemska, czyli koniunkcja Jowisza i Saturna. Pierwszy raz od 800 lat

Warunki pogodowe jakie panowały w poniedziałek 21 grudnia w wielu częściach Polski nie sprzyjały obserwacjom. Jak się jednak okazuje, wielu internautów zdołało zarejestrować wielką koniunkcję Jowisza i Saturna, a swoje fotografie i nagrania wideo zamieścić w sieci.

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna miała miejsce w poniedziałek 21 grudnia 2020, jednak już od środy 16 grudnia można zacząć poszukiwać gazowych planet na niebie. Niestety już po kilku godzinach od nastania zmierzchu, Jowisz i Saturn znikną za horyzontem. Łącznie Gwiazda Betlejemska 2020 będzie widoczna na niebie aż do 25 grudnia.

RadioZET.pl/ NASA/ National Geographic/ Business Insider