Obserwuj w Google News

Nagrania z lądowania na Księżycu w odnowionej jakości. Efekt robi wrażenie

1 min. czytania
23.07.2020 12:49
Zareaguj Reakcja

Księżycowe wyprawy Apollo 11, Apollo 15 i Apollo 16 możemy obejrzeć teraz w zupełnie nowej, odświeżonej jakości, a wszystko to zasługa algorytmu sztucznej inteligencji (AI). Efekty, jakie zostały w ten sposób uzyskane, robią niesamowite wrażenie.

lądowanie na Księżycu
fot. Dutchsteammachine

Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji udało się odrestaurować nagrania wideo z załogowych misji na Księżyc - Apollo 11, 15 i 16. Dzięki uzyskanym efektom, o których pierwotnie NASA mogła jedynie pomarzyć, zdjęcia z kosmicznych wypraw wyglądają jak nowe.

Odnowienie "księżycowych" filmów to zasługa internauty o pseudonimie Dutchsteammachine. Do projektu wykorzystany został open-source’owy algorytm DAIN (Depth-Aware video frame INterpolation).

Lądowanie na Księżycu w odnowionej jakości. To zasługa sztucznej inteligencji

Dutchsteammachine umieścił w sieci trzy nagrania przedstawiające misje Apollo 11, 15 i 16. Warto podkreślić, że pierwotne nagrania wykonano w 12 klatkach na sekundę. Tutaj możemy je oglądać m.in. w płynnych 60 kl/sek.

Odnowione nagranie misji Apollo 16:

Oglądaj

Lądowanie Apollo 15:

Oglądaj

Legendarne nagranie Neila Armstronga z misji Apollo 11:

Oglądaj

Autor odrestaurowanych nagrań, czyli internauta Dutchsteammachine przekonuje, że jego PC potrzebował od sześciu do nawet dwudziestu godzin do przetworzenia 5-minutowego pliku źródłowego - podaje portal Spider'sWeb.pl.

RadioZET.pl/ Komputer Świat/ SpidersWeb