Śródziemnomorski pluskwiak oblepia drzewa. Inwazja owadów w polskich miastach

29.01.2020 18:05
Śródziemnomorski pluskwiak
fot. Shutterstock

Śródziemnomorski pluskwiak w Polsce. Nowy gatunek inwazyjnego owada pojawił się w wielu polskich miastach. Mieszkańcy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia oblepionych drzew. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Śródziemnomorski pluskwiak pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Przez ostatnie 20 lat zasiedlał nowe obszary charakteryzujące się chłodniejszym klimatem. Gatunek ten zimuje pod postacią dużych agregacji złożonych z tysięcy osobników dorosłych. Kolonie te usytuowane są w zagłębieniach kory drzew. 

Śródziemnomorski pluskwiak jest wrażliwy na niską temperaturę, spadek temperatury poniżej 15°C powoduje śmierć 99% osobników zimujących w kolonii. Brak zimy i wysokie temperatury w styczniu 2020 roku doprowadziły do prawdziwej inwazji pluskwiaka. Nowy gatunek owada z południowej Europy został zaobserwowany w kilku miastach w Polsce, m.in. w Ścinawie, Wołczynie, Kaliszu, Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu oraz Gliwicach. 

W Polsce śródziemnomorski pluskwiak spotykany jest najczęściej na lipach i platanach. Bywa także uciążliwy, ponieważ wchodzi do mieszkań a także wydziela nieprzyjemną woń. Nie zaobserwowano, aby wpływał negatywnie na zdrowie mieszkańców.

Zobacz także

RadioZET.pl