Zamknij

Biedronki azjatyckie znów atakują w Polsce. Uwaga, są agresywne

12.10.2019 20:29
Biedronka azjatycka w Polsce w październiku. Jak wygląda? Ugryzienia są niebezpieczne
fot. EAST NEWS

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce. Ta odmiana owada jest wyjątkowo groźna zwłaszcza dla alergików, a pojawia się właśnie teraz - w październiku. Jak ją rozpoznać?

Biedronka azjatycka, nazywana również arlekinem lub harlekinem, wychodzi z ukrycia w okresie jesiennym, poszukując miejsca do przezimowania. Zwykle szuka szczelin i szpar, w których mogłaby się ukryć. Dlatego często wchodzi do domów przez okna.

Owady mogą być niebezpieczne, bo gryzą – i właśnie tym różnią się od powszechnie znanych nam biedronek. A ich ugryzienia wywołują często alergie, problemy skórne, a w skrajnych przypadkach problemy z oddychaniem.

Co więcej, ten azjatycki gatunek biedronki charakteryzuje się wyjątkowo agresywnymi reakcjami obronnymi - wydziela substancje niebezpieczne dla oczu.

Biedronka azjatycka – jak wygląda?

Biedronki azjatyckie mają bardziej owalny kształt niż, a długość ich ciała to około 5-8 mm. Mogą mieć nawet 23 kropki, choć niektóre nie mają ich w ogóle. Wyróżnia je też kolor - od żółtego przez odcienie pomarańczowego po czarny.

Zobacz także

RadioZET.pl