Zamknij

Poszukiwacze kosmitów potwierdzają: "Odebraliśmy sygnał z kosmosu"

28.12.2020 18:31
sygnał z kosmosu
fot. Shutterstock

Radioteleskop Parkes z Australii zarejestrował wąską wiązkę fal o częstotliwości 980 Mhz. Sygnał przechwycono na przełomie kwietnia i maja 2019 roku. Według naukowców pochodzi on bezpośrednio z układu Proxima Centauri, w którym znajduje się druga po Słońcu najbliższa Ziemi gwiazda, wokół której krążą co najmniej dwie planety.

Sygnał z kosmosu został odebrany przez radioteleskop Parkes, będący częścią wielkiego projektu nasłuchu sygnałów kosmicznych o nazwie Breakthrough Listen. Dziennik "Guardian" pisze o "intrygującym sygnale radiowym owianym welonem tajemnicy". Co tak naprawdę udało się zarejestrować?

Astronomowie nadal zbierają szczegółowe informacje. Wiadomo, że chodzi o wąską wiązkę fal o częstotliwości 980 Mhz przechwyconą na przełomie kwietnia i maja 2019 roku. Roboczo została ona nazwana "Breakthrough Listen Candidate 1".

Sygnał z kosmosu odebrany przez radioteleskop. Pochodzi z układu Proxima Centauri

W ocenie magazynu "Scientific American" odkrycie może mieć historyczne znaczenie ze względu na wspomnianą częstotliwość. Na częstotliwości 982.002 MHz nie wyłapuje się bowiem sygnałów pochodzących z urządzeń wykonanych przez człowieka.

Sygnał odebrany przez radioteleskop Parkes najprawdopodobniej pochodzi z układu Proxima Centauri, oddalonego od Ziemi o ok. 4,2 lat świetlnych. W układzie znajduje się gwiazda typu czerwony karzeł o nazwie Proxima Centauri, a także dwie planety - gazowy olbrzym oraz planeta skalista. Gwiazda Proxima Centauri i planeta Proxima Centauri B to ciała niebieskie leżące w sąsiedztwie naszego Układu Słonecznego.

ZOBACZ TAKŻE: Gwiazda Betlejemska nad Polską. Tak wyglądała koniunkcja Jowisza i Saturna

Według obecnego stanu wiedzy, na planecie skalistej Proxima Centauri B nie panują jednak warunki sprzyjające powstaniu życia. Jak jednak podkreśla "Guardian", sygnał odebrany przez Parkes "to pierwszy poważny kandydat na sygnał od obcej cywilizacji od czasu sygnału Wow z 1977 roku".

Astronomowie studzą emocje. Jak się okazuje, źródłem sygnału może być np. kometa. W przestrzeni kosmicznej jest niezliczona liczba źródeł emisji fal radiowych i nie należy w związku z tym wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Sygnał "Breakthrough Listen Candidate 1" musi zostać najpierw dokładnie przeanalizowany.

RadioZET.pl/ Focus/ Scientific American/ Guardian