Oceń
Hybrydowe zaćmienie Słońca jest bardzo rzadkim zjawiskiem astronomicznym. "Dochodzi do niego wtedy, gdy Księżyc rzucający cień na naszą planetę jest w tak szczególnej odległości od niej, że na skutek jej krzywizny w jednym miejscu pozwala zobaczyć zaćmienie całkowite, ale w innych zaćmienie obrączkowe" - tłumaczy Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
"Dla jasności: zaćmienie obrączkowe powstaje wtedy, gdy obserwowana na niebie średnica tarczy Księżyca podczas zaćmienia jest odrobinę mniejsza od średnicy tarczy Słońca. Wtedy Księżyc nie jest w stanie zasłonić całej tarczy naszej gwiazdy i podczas fazy maksymalnej na niebie obserwujemy właśnie taki słoneczny pierścień" - czytamy.
Hybrydowe zaćmienie Słońca 2023. Kiedy i gdzie oglądać?
Podczas zaćmienia hybrydowego oba te zjawiska - zaćmienie obrączkowe i całkowite - nie są widoczne jednocześnie. "Cień Księżyca będzie pędził po powierzchni Ziemi, a zaćmienie będzie się zmieniało. Na początku podczas wschodu Słońca nad południową częścią Oceanu Indyjskiego nastąpi krótkie zaćmienie obrączkowe (trwające do około pięciu sekund), a później szybko przejdzie ono w zaćmienie całkowite. W maksymalnej fazie, nieopodal wybrzeża Timoru Wschodniego, będzie trwało ono około jednej minuty i 16 sekund. Na sam koniec zaćmienie znowu przemieni się w obrączkowe, które podczas zachodu potrwa do około 10 sekund" - pisze Wójcicki.
Hybrydowe zaćmienie Słońca, nazywane także zaćmieniem Ningaloo, rozpocznie się 20 kwietnia o godzinie 3.34. Punkt kulminacyjny zjawiska nastąpi o godz. 6.16, a przestanie być ono widoczne o godz. 8.59. "W XXI wieku zdarzy się to łącznie tylko siedem razy, co stanowi 3,1 procenta zaćmień Słońca w ogóle!" - wyjaśnia autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Zaćmienie Ningaloo na żywo. Transmisja online 20 kwietnia
Czy hybrydowe zaćmienie Słońca będzie widoczne z Polski? Niestety nie. Zjawisko będzie można podziwiać tylko na niewielkim fragmencie półwyspu w północno-zachodniej Australii, Timorze Wschodnim i Papui Zachodniej. Będzie to zatem wielka gratka, ale dla stosunkowo niewielkiej liczby ludzi.
Choć hybrydowe zaćmienie Słońca nie będzie widoczne z terytorium Polski, będziemy je transmitować w wersji wideo na portalu RadioZET.pl. Jedną z takich transmisji znajdziemy m.in. na wspomnianym blogu "Z głową w gwiazdach" na Facebooku. W Polsce częściowe zaćmienie Słońca będziemy mieli okazję zobaczyć dopiero 29 marca 2025 roku.
RadioZET.pl/ Z głową w gwiazdach
Oceń artykuł