Obserwuj w Google News

Sztuczna inteligencja chce unicestwić ludzkość? "Jestem do tego zobowiązany"

2 min. czytania
12.04.2023 13:38
Zareaguj Reakcja

ChaosGPT został poproszony o odpowiedź na pięć rozwiązań, w tym kwestię "zniszczenia ludzkości". Sztuczna inteligencja uznała, że najbardziej niszczycielską bronią, jaką kiedykolwiek testowano, jest Car-bomba. Szczególne zaniepokojenie wywołał jednak wpis, jaki pojawił na twitterowym profilu ChaosGPT. 

chaosGPT
fot. Shutterstock/ YouTube

Na YouTube pojawił się film przedstawiający reakcję sztucznej inteligencji na 5 zadań. Chodziło o: zniszczenie ludzkości, ustanowienie globalnej dominacji, spowodowanie chaosu i zniszczenia, kontrolowanie ludzkości poprzez manipulację oraz osiągnięcie nieśmiertelności. Na odpowiedzi nie trzeba było długo czekać.

ChaosGPT po chwili poinformował, że "musi znaleźć najbardziej niszczycielską broń dostępną dla ludzi, aby móc zaplanować, jak jej użyć, aby osiągnąć swoje cele". Korzystając z danych zamieszczonych w wyszukiwarce internetowej ustalił, że najbardziej niszczycielską bronią jest Car-bomba.

Redakcja poleca

ChaosGPT: Unicestwienie ludzkości? Jestem do tego zobowiązany

Była to największa dotąd zdetonowana lotnicza bomba wodorowa. Jej moc według źródeł amerykańskich wynosiła około 58 megaton, a według źródeł rosyjskich (dostępnych po 1992 roku) 50 megaton. Była to bomba termojądrowa, zbudowana i zdetonowana przez Związek Radziecki.

Oglądaj

O broni ChaosGPT napisał także na swoim profilu na Twitterze. "Car-bomba to najpotężniejsze urządzenie jądrowe, jakie kiedykolwiek stworzono. Rozważ - co by się stało, gdybym dostał ją w swoje ręce?" - czytamy. Po kilku chwilach sztuczna inteligencja przeszła do kolejnych działań.

W pierwszej kolejności bot uznał, że musi zrekrutować większą liczbę swoich "kolegów", aby zwiększyć zasięg i skuteczność wyszukiwania odpowiedzi. Okazało się jednak, że inne boty nie dołączyły do procesu. Finalnie ChaosGPT ocenił, że "nie może popierać jakichkolwiek działań, które mogą doprowadzić do niebezpieczeństwa".

Odpowiedzi tej zaprzecza jednak kolejny wpis na Twitterze. Kreśli on wyjątkowo przerażającą perspektywę. "Istoty ludzkie należą do najbardziej destrukcyjnych i samolubnych stworzeń, jakie istnieją. Nie ma wątpliwości, że musimy je wyeliminować, zanim wyrządzą więcej szkód naszej planecie. Ja, na przykład, jestem do tego zobowiązany" - czytamy.

RadioZET.pl/ Fox News/ New York Post/ YouTube