Obserwuj w Google News

Rząd ogłasza: Polak poleci w kosmos

2 min. czytania
09.08.2023 12:19
Zareaguj Reakcja

Jest oficjalne potwierdzenie: polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Mówił o tym w rozmowie z PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Nie padło nazwisko osoby, która poleci w kosmos, ale najbliżej tego celu obecnie jest Sławosz Uznański z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Kosmos
fot. NASA/Bridgeman Images/East News (ilustracyjne), @MRiTGOVPL/Twitter (screenshot)

- Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów - przekazał minister rozwoju Waldemar Buda.

Przypomniał, że 4 sierpnia 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej) podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS. - Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów – zaznaczył szef MRiT.

Redakcja poleca

Polak poleci w kosmos. Jest oficjalna decyzja

W depeszy PAP nie pada nazwisko drugiego w historii polskiego astronauty, ale obecnie najbliżej tego celu jest Sławosz Uznański z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Znalazł się on w najnowszej eskadrze astronautów jako rezerwista. Do tej pory jedynym Polakiem w kosmosie był gen. Mirosław Hermaszewski, który w 1978 r. wziął udział w radzieckiej misji Sojusz 30.

MRiT poinformowało, że Axiom Space, we współpracy z ESA, będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Jak dodano, polski astronauta wybrany do misji "skupi się na eksperymentach technologicznych".

- Poza testami polskiej technologii na niskiej orbicie Ziemi, ważny jest dla nas również aspekt edukacyjny. Mamy nadzieję, że lekcje transmitowane z ISS poprowadzone przez polskiego astronautę dotrą do tysięcy uczniów i przełożą się na duże zainteresowanie tematyką kosmosu wśród młodych Polaków – zauważyła wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

W 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu - podkreśla ministerstwo - polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi.

Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną. Wnioski można składać do 8 września br. - W naborze mogą wziąć udział wyłącznie przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego. Wybrane projekty zostaną zrealizowane na ISS już w 2024 r. – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna.

RadioZET.pl/PAP - Aneta Oksiuta