Zamknij

IMGW: Intensywne opady deszczu na południu. Alerty dla trzech województw

01.10.2020 08:40
IMGW, alerty deszczowe, 1 października
fot. Shuttesrtock

Intensywne opady deszczu o poranku w trzech województwach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia dla woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Najgroźniej będzie w powiatach górskich, gdzie może spaść do 90 mm wody na metr kwadratowy.

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu na południu Polski. W strefie zagrożeń są powiaty trzech województw.

Alert pierwszego stopnia obowiązuje na terenie województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego (poza północnymi powiatami). Prognozowane są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, na poziomie 30-50 mm wody na metr kwadratowy.

Deszczowe Alerty IMGW 1. i 2. stopnia. Najmocniej popada w górach

Większe zagrożenie wystąpi w powiatach położonych w górach, od Śląska Cieszyńskiego aż po powiat bieszczadzki. Instytut wydał dla nich alert drugiego stopnia, spodziewać można się deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Spadnie od 70 mm do 90 mm wody na mkw.

Zobacz także

Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

RadioZET.pl/PAP