Zamknij

Jaka pogoda w ostatni weekend wakacji? Ostrzeżenia przed burzami i ulewami

28.08.2021 09:28
pogoda w ostatni weekend wakacji
fot. Artur BARBAROWSKI /East News

Ostatni weekend wakacji, w porównaniu z przeciętną pogodą końca sierpnia, będzie niezbyt ciepły i wielu miejscach deszczowy, ale w sobotę będzie mniej deszczu - powiedział PAP synoptyk IMGW Szymon Ogórek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla wszystkich powiatów województwa podlaskiego. Przewidywane są opady do 50 mm.

Pogoda w ostatni weekend wakacji. Jak przekazał synoptyk IMGW, w sobotę należy się spodziewać wyrównanej temperatury w całym kraju - między 17 a 20 st. C i wzrastającego zachmurzenia. Sobotnie opady będą miejscowe i rozproszone.

Z czasem także temperatura będzie się bardziej różnicować. W niedzielę chłodniej będzie na południu i wschodzie Polski - maksymalnie do 15 st. C, zaś na północy, zachodzie i w Wielkopolsce będzie cieplej - nawet do 20-21 st. C.

Pogoda w ostatni weekend wakacji. "W wielu miejscach deszczowo"

- Dość dużo deszczu spadnie już w nocy z soboty na niedzielę na południowym wschodzie Polski. W niedzielę strefa ta rozszerzy się na wschodnią i południową Polskę - zaznaczył. Ocenił, że drugi dzień weekendu będzie bardziej pochmurny.

Jak dodał, porównując warunki pogodowe z przeciętną pogodą dla końcówek sierpnia, sobotnia i niedzielna aura będzie dosyć chłodna. - Temperatura będzie wyraźnie niższa, niż przeciętna, dla tego okresu roku - mówimy o temperaturze w nocy w wielu miejscach poniżej 10 st. C, a w dzień około 20 st. C - przekazał Ogórek. Jak podsumował prognozę na sobotę oraz niedzielę - "niezbyt ciepło, mglisto i w wielu miejscach deszczowo".

Gdzie jest burza? IMGW: silny deszcz z burzami w woj. podlaskim

Jak ostrzega IMGW, we wszystkich powiatach województwa podlaskiego występują i będą występować opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, które okresami mogą być silne.

Według synoptyków wysokość opadu miejscami wyniesie od 30 mm do 50 mm. "Opadom towarzyszyć będą także burze z porywami wiatru do 60 km/h" - dodało IMGW. Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do soboty do godziny 18, a jego prawdopodobieństwo wynosi 80 proc.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

RadioZET.pl/ IMGW/ Marcin Jabłoński, Bartłomiej Figaj (PAP)