Zamknij

Pogoda długoterminowa. Do kiedy zima, czy mróz zelżeje w lutym?

12.02.2021 12:31

Pogoda długoterminowa dla Polski – czy przyszły tydzień przyniesie zelżenie mrozów? IMGW prognozuje mniej zachmurzeń i częstsze rozpogodzenia. Sprawdziliśmy, czy przełoży się to na częściowe ocieplenie.

Pogoda długoterminowa. Mróz do końca lutego
fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER

Do kiedy mrozy? Zima w swojej prawdziwie mroźnej odsłonie nie ustępuje i wiele wskazuje, że takie warunki utrzymają się w kolejnych dniach. Nad Polską utrzymuje się silny wyż baryczny, migrujący znad Skandynawii. Oznacza to ciągły napływ mas zimnego, arktycznego powietrza. Najbliższy weekend zapowiada się jako chwilowe ocieplenie, od poniedziałku powrócić ma mroźna pogoda.  

Siarczysty mróz potęgują w ostatnich dniach porywy wiatru. Jak wskazywał Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny w samych górach realnie odczuwalną temperaturą jest nawet -63 stopnie Celsjusza! Termometry od początku lutego wskazują w Polsce regularnie poniżej -10 st. C., a są regiony, w których słupki wskazań nie przekraczają w najcieplejszym momencie dnia "zera". Ciepły sektor powietrza wkracza okresowo na krańce Polski południowej. W pozostałych regionach kraju notujemy ujemne temperatury powietrza przez całą dobę.

loader

Do kiedy zima 2021? Symulacje nie wskazują na zelżenie mrozów

Prognoza długoterminowa przynosi niewielkie zmiany. Trudno mówić o znacznym zelżeniu mrozów – z symulacji pogodowej Wxcharts.com wynika, że drugiej połowie lutego na północnym wschodzie i wschodzie kraju temperatura nadal spadać będzie nawet poniżej -15 stopni Celsjusza. Na przeważającej części kraju będzie utrzymywał się mróz w przedziale od -8 do -11 st. C. 

Cieplej może być na zachodzie, do 19 lutego możliwe są chwilowe wskazania z dodatnią temperaturą. Będzie to jednak wyjątek, na realną odwilż po mroźnej zimie musimy poczekać jeszcze dłużej. 

image (28)
fot. screen Wxcharts.com, Prognoza na 18 lutego

Długoterminowa prognoza, nacechowana ryzykiem i możliwością zmiany, wskazuje na kolejne tygodnie z mrozem, a nawet wzmożonymi opadami śniegu i śnieżycami. Przypomnijmy, regularne ostrzeżenia przed mrozem wysyłają Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i IMGW. 

RadioZET.pl/Wxcharts.com