Zamknij

Burze śnieżne, niż Volker i 20 stopni na minusie. Nadciąga kolejna fala mrozu

11.02.2021 17:01

Pogoda wyraźnie pokazuje nam, że na razie nie ma szans na pożegnanie z zimą. Kolejne dni upłyną pod znakiem tęgiego, arktycznego mrozu i silnych opadów śniegu. Miejscami mogą wystąpić nawet burze śnieżne. 

pogoda w lutym
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Pogoda nie da nam odpocząć. Polska znajduje się obecnie w zasięgu niżu Volker, który niesie ze sobą kolejną falę mroźnego powietrza i śnieżyc. Najwięcej białego puchu ma spaść na południu i południowym-wschodzie Polski. W ciągu doby na Podkarpaciu, Śląsku, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie może przybyć kilkanaście centymetrów śniegu, na terenach górskich – nawet 30 centymetrów.

Śnieg nie jest jednak jedynym zagrożeniem. „Modele pogodowe sugerują pewne prawdopodobieństwo wystąpienia opadów marznących. Zarówno deszczu, jak i też deszczu lodowego, który może spowodować przejściową gołoledź na południowym-wschodzie” – czytamy w serwisie FaniPogody.pl.

Pogoda: Burze śnieżne i siarczysty mróz w Polsce

Choć niż Volker przesuwa się nad Ukrainę, zima nie odpuści. Nad Polskę napływa już arktyczne powietrze. W nocy z czwartku na piątek temperatura minimalna w nocy wyniesie od -18 st. C na Suwalszczyźnie (lokalnie - 20 st. C), około -13 st. C na przeważającym obszarze kraju, do -8 st. na wybrzeżu wschodnim i do -5 st. C na wybrzeżu zachodnim. W rejonach podgórskich Karpat spadek temperatury może wynieść nawet -21 st. Temperatura odczuwalna będzie jednak znacznie niższa – w Tatrach temperatura odczuwalna może wynieść około -40 st.

Synoptycy ostrzegają też przed innym groźnym zjawiskiem - istnieje ryzyko wystąpienia burz śnieżnych. Wiele wskazuje na to, że zima zostanie z nami na dłużej. Wyraźnego ocieplenia w długoterminowych prognozach pogody na razie nie widać.

Rekord mrozu i minus 40 stopni w lutym?

Na początku tygodnia informowaliśmy, że prognozy pogody z dwóch źródeł: modelu amerykańskiego GFS oraz europejskiego ECMWF wskazują, że podczas aktualnej fali zimna może zostać pobity rekord mrozu. Temperatura miałaby spaść nawet do minus 40 stopni Celsjusza.

- Będziemy mieli szczęście, jeśli temperatury spadną tylko do minus 30 stopni Celsjusza. Tak naprawdę ochłodzenie niesie sobą potencjał spadków temperatur do minus 40 stopni. Takie mrozy mogą wystąpić na polsko-czeskim pograniczu w regionie Cieszyna oraz Żywca, a także w Niemczech - mówił Wirtualnej Polsce Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze. Ostatni raz takie temperatury odnotowano podczas „zimy stulecia” w 1929 roku. Synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski na początku lutego ostrzegał z kolei przed dwoma uderzeniami mrozu w tym miesiącu – pierwsze jest już za nami. Drugą falę chłodu prognozował na koniec miesiąca.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/IMGW/FaniPogody.pl