Fala upałów w Izraelu. 50 stopni Celsjusza. "Gorąco jak w piekle"

18.07.2019 21:49
Fala upałów w Izraelu. 50 stopni Celsjusza. "Gorąco jak w piekle"
fot. ventusky.com

W Izraelu odnotowano najwyższe od 70 lat temperatury, niemal 50 stopni Celsjusza - podało w czwartek w komunikacie izraelskie biuro meteorologiczne. Dziennik "Haarec" napisał: "Gorąco jak w piekle". Towarzyszące upałom pożary wymusiły ewakuację kilkuset ludzi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najwyższa temperaturę - 49,9 stopni - zarejestrowano w pobliżu Morza Martwego. To rekord od czasu powstania państwa Izrael w 1948 roku.

Według dziennika "Haarec" to niewiele mniej niż 54 stopnie w 1942 roku. Pomiary rozpoczęto w latach 20., w czasach istnienia brytyjskiego terytorium mandatowego Palestyny.

W całym Izraelu zarejestrowano w ostatnich dniach około stu pożarów i kilka miejscowości trzeba było ewakuować - powiedziała rzeczniczka izraelskiego MSW. Ale ofiar nie było - dodała.

Zobacz także

W pobliżu Jerozolimy, wokół dawnej opuszczonej arabskiej wioski Lifta, do gaszenia ognia zmobilizowano w czwartek 12 ekip strażackich i cztery samoloty. Według rzecznika ministerstwa wieczorem pożar był już pod kontrolą.

Upały wracają do Polski

W piątek w części kraju, m.in. w centrum, a także na Górnym i Dolnym Śląsku, termometry mogą wskazać nawet 27 stopni Celsjusza. A to wszystko za sprawą wyżu Xandra, który wkracza właśnie do Polski. Wyż będzie w najbliższych dniach stopniowo przemieszczać się z zachodu w głąb kraju.  

W sobotę będzie jeszcze cieplej – od 26 kresek na północnym wschodzie, przez 28 w centrum kraju do 29 na Śląsku. Upały nie odpuszczą też w niedzielę. W centrum, na południu i na zachodzie kraju termometry wskażą w cieniu do 31 stopni.

Nieco niższych wartości można natomiast spodziewać się nad morzem. Tam temperatura nie powinna przekroczyć 25 stopni.

RadioZET.pl/PAP