Temperatura w cieniu przekroczyła 45 stopni. To absolutny rekord ciepła

Magdalena Kulej
28.06.2019 17:43
Pogoda. Rekord ciepła we Francji. Na termometrach ponad 45 stopni
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Po raz pierwszy we Francji temperatura powietrza przekroczyła 45 stopni Celsjusza. W Villevieille w departamencie Gard w Oksytanii, na południu kraju, w piątek o godz. 13 zanotowano 45,1 stopnia. Tym samym został pobity absolutny rekord upału w tym kraju.

Gorąco było w piątek w całej Francji. W Carpentras w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże w departamencie Vaucluse w piątek przed południem było niewiele mniej niż w Villevieille, bo  44,3 stopni.

Z kolei na południu w czterech departamentach ogłoszono najwyższy, czerwony stan alarmowy. A, jak zapowiadają meteorolodzy, nie jest wykluczone, że padną kolejne rekordy.

Zobacz także

Wcześniej rekordową temperaturę jak na czerwiec - 41,9 stopnia C - odnotowano w czwartek w gminie Saint-Julien-de-Peyrolas w Gard w Oksytanii. Poprzedni rekord dla czerwca (41,5 stopnia) padł 16 lat temu - 21 czerwca 2003 roku w Lezignan-Corbieres w departamencie Aude, również w Oksytanii.

Fala upałów a zagrożenie pożarami

Niestety rekordowe temperatury w Europie sprzyjają pożarom. W czwartek ogień trawił m.in. 130 hektarów lasu między Frankfurtem nad Odrą a Eisenhüttenstad w Niemczech i prawie 6 tys. hektarów lasów i terenów rolnych w katalońskiej Tarragonie. Takiego pożaru nie było tam od 20 lat.

A upał będzie się tam jeszcze utrzymywał – tak samo jak w innych krajach na południu Europy. Do Polski kolejna fala gorąca przyjdzie w niedzielę. Wówczas znów w zachodniej Polsce temperatura przekroczy 30 stopni. 

To oznacza też wzrastające zagrożenie pożarowe. W czwartek i w kolejnych dniach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Badawczego Leśnictwa. Najwyższy stopień zagrożenia jest w południowo-zachodniej części kraju. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Ventusky