Zamknij

Trąby powietrzne, burze i kule gradowe. Zagrożona prawie cała Polska. RCB ostrzega

Magdalena Kulej
28.05.2019 15:47
Pogoda. Gdzie jest burza? Alert RCB znowu działa, ostrzega też IMGW
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Pogoda zrobi się naprawdę niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega we wtorek przed gwałtownymi burzami z gradem i bardzo intensywnymi opadami deszczu. Alerty dotyczą aż 13 województw. Ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Pogoda w najbliższych godzinach da się we znaki mieszkańcom znacznej części kraju. To m.in. z uwagi na nawałnice z kulami gradu, których średnica może osiągnąć nawet 4 cm. Groźny będzie też bardzo silny wiatr – w porywach rozpędzi się do 100 kilometrów na godzinę. Możliwe, że lokalnie pojawią się trąby powietrzne.

W niemal całym kraju obowiązują we wtorek alerty IMGW drugiego i pierwszego stopnia. Dotyczą całego kraju oprócz województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Pomarańczowe – przed burzami z gradem obowiązują w południowo-wschodniej Polsce, żółte – przed intensywnymi opadami deszczu i burzami z gradem dla dziewięciu województw.

ALERT RCB znów działa

Co więcej, dyrektor RCB zdecydował o wysłaniu SMS-a z ostrzeżeniem – ALERTU RCB do osób przebywających w województwach: lubelskim i podkarpackim. „Nie chowaj się pod drzewami, unikaj otwartych przestrzeni, jeśli możesz, zostań w domu” – apeluje RCB.

To naprawdę już silny wiatr, który może powodować szkody, dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim, jeżeli możemy, zostańmy w domu. W czasie burzy zawsze bezpieczniej jest w środku. Pamiętajmy też, żeby zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które są na balkonach, na parapetach, na podwórkach – różnego rodzaju doniczki, meble ogrodowe, które porwane przez wiatr, mogą nas ranić.

podkreśliła Anna Adamkiewicz, szefowa wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Wcześniej, w związku z falą wezbraniową, podobnie ostrzegano mieszkańców woj. mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/RCB