Zamknij

Ostrzeżenia w całej Polsce. Z jednej strony upał, z drugiej wyładowania

Magdalena Kulej
27.07.2019 15:28
Pogoda. Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW i RCB w całej Polsce [radar burz]
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

W sobotę przez Polskę przechodzą liczne gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali dziś pomarańczowe alerty przed upałem, a żółte przed gwałtownymi burzami z gradem. Ostrzeżenia obowiązują niemal w całej Polsce.

Pogoda nas nie oszczędza. W znacznej części kraju znów jest piekielnie gorąco. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla północy i centrum Polski. Alert dotyczy woj. lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, a także dla południowej części województwa warmińsko-mazurskiego i niemal całego województwa podlaskiego. Temperatura może tam wynieść od 29 do 34 stopni.

Zobacz także

Gdzie jest burza?  [RADAR]

W sobotę groźny będzie nie tylko upał, bo przez część kraju przejdą gwałtowne burze. A burze będą przynosić grad, ulewy i porywisty wiatr, który w porywach może rozpędzać się do 90 kilometrów na godzinę.

To dlatego dla 12 województw wydano już ostrzeżenia pierwszego stopnia. Alert dotyczy woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego.

Pierwsze burze zaczynają tworzyć się dzisiejszego popołudnia nad środkową częścią Polski. W ciągu kolejnej doby najwięcej burz może pojawić się w pasie do Pomorza Zachodniego przez Kujawy po Mazowsze, a także na południu kraju

piszą Polscy Łowcy Burz

Przed burzami ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i przypomina: podczas burzy  nie chowaj się pod drzewami i unikaj otwartych przestrzeni.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW/RCB/PAP/Polscy Łowcy Burz

C