Zamknij

Pogoda. Jaka będzie zima 2021/22? IMGW podał prognozę na listopad, grudzień i styczeń

20.09.2021 20:24
Zima
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Jaka będzie zima 2021/22? IMGW przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową na listopad, grudzień i styczeń. 

Pogoda długoterminowa na zimę 2012/22 ma charakter orientacyjny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego. Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW na listopad, grudzień i styczeń została przygotowana w oparciu o dwa autorskie modele IMGW-Reg, IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA. 

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej porównali prognozowaną temperaturę oraz sumę opadów dla danego miesiąca do średniej z lat 1991-2020.

Jaka będzie pogoda w listopadzie? Prognoza długoterminowa 

Temperatura powietrza w listopadzie najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy, co oznacza, że przedostatni miesiąc 2021 roku będzie bardziej mokry w porównaniu z minionymi latami. 

Pogoda w grudniu. Temperatura w normie

W grudniu średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Tradycyjnie najchłodniej będzie w Suwałkach i Białymstoku, gdzie temperatura może spadać w okolice minus 2 stopni Celsjusza. 

Według synoptyków IMGW norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla stycznia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 0,4 stopnia, a górna granica o 0,3 stopnia Celsjusza.

Jaka pogoda w styczniu? 

W styczniu 2022 średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. 

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów powyżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Prognoza listopadowej, grudniowej i styczniowej sumy opadów powyżej normy nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu. Równocześnie prognoza poniżej normy nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

RadioZET.pl/IMGW

C