Zamknij

Pogoda. Silny antycyklon dotarł nad Polskę. Synoptycy publikują prognozę

13.05.2022 21:17
Mapa pogodowa Europy
fot. WXCHARTS

W ten weekend antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce – podaje portal fanipogody.pl. Wiosenna aura będzie zachęcała do pobytu na świeżym powietrzu. Będzie ciepło i bez większych opadów – prognozują synoptycy IMGW. 

Silny antycyklon dotarł nad Polskę i zachodnią Europę. Według ekspertów z portalu fanipogody.pl obszar podwyższonego ciśnienia będzie się rozciągał na zdecydowanie przeważającym obszarze Starego Kontynentu.  

Pogoda na weekend. Antycyklon nadciągał nad Polskę

Według prognozy pogody przygotowanej przez synoptyków IMGW najbliższe dni będą pogodne i ciepłe. – W sobotę czeka nas pogoda wyżowa, z punktowymi, słabymi opadami deszczu. Dużo słońca praktycznie w całym kraju. Przelotny deszcz możliwy jest w północnej oraz południowo-wschodniej części kraju. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, dochodzący do 55 km/h. Nad morzem może być dość silny, wiejący do 65 km/h – powiedział Michał Ogrodnik.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 12-15 stopni Celsjusza nad samym morzem i na Suwalszczyźnie, 18-19 stopni na Pojezierzu Pomorskim, 19-20 w centrum do 22-23 stopni na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim.

Antycyklon – co to jest?

Antycyklon to rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla wyżów barycznych. Pojęcie antycyklonu często bywa traktowane jako synonim wyżu. Kierunek wiatru jest przeciwny niż w przypadku cyklonu, związanego z niżem barycznym. Antycyklony są zwykle mniej mobilne niż cyklony. Tworzą je wielkie masy zstępującego powietrza. 

RadioZET.pl/fanipogody.pl/IMGW

C