Zamknij

Pogoda. Śnieżyca nadciąga do Polski. Niż Genueński pokaże zimowe oblicze

12.04.2021 18:02
Mapa pogodowa Polski
fot. www.ventusky.com

Pogoda za sprawą niżu Genueńskiego będzie znów zimowa. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. W wielu regionach naszego kraju przydadzą się zimowe kurtki. 

Niż Genueński, który uformował się nad północnymi Włochami, wędruje na północny-wschód Europy. Strefa chłodnego frontu w najbliższych godzinach znajdzie się nad Polską. Obecność wyżów na zachodzie i wschodzie kontynentu sprawi, że niekorzystna pogoda utrzyma się aż do piątku.

Pogoda w Polsce. Niż Genueński przyniesie intensywne opady śniegu

Taka sytuacja synoptyczna często zdarza się w ciepłej porze roku i zwykle odpowiada za intensywne opady deszczu na południu naszego kraju wiosną i latem (często powodujące wezbrania na rzekach górskich). Teraz jednak napływająca zimna masa powietrza sprawi, że głównym zagrożeniem będą intensywne opady śniegu - ostrzega IMGW

Pierwsze opady śniegu pojawią się w poniedziałkowy wieczór na południu kraju. W Sudetach może spaść nawet 8 centymetrów białego puchu. Temperatura maksymalna na zachodzie, gdzie znajduje się strefa frontu, spadnie do 7 stopni Celsjusza.  – Na zachodzie przydadzą się zimowe kurtki – mówi rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. 

Nocą nastąpi znaczne ochłodzenie. Na zachodzie temperatura spadnie zdecydowanie poniżej 0. – Synoptycy mogą wydać ostrzeżenia przed przymrozkiem – zapowiada Walijewski. Najchłodniej będzie w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, a nawet w części Wielkopolski. W nocy należy się spodziewać opadów deszczu przechodzących w deszcz ze śniegiem, a ostatecznie śniegu. Na wschodzie od Podlasia, przez Lubelszczyznę i Podkarpacie będzie padał deszcz. W strefie od Olsztyna, Gdańska, poprzez Ostrołękę i Toruń, Kozienice i Kalisz aż po Katowice i Opole będziemy mieli opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Opady śniegu w Sudetach i Karpatach będą dosyć intensywne. Tam spadnie od 5 cm w Sudetach, do 10-15 cm w Beskidzie Sądeckim i Żywieckim oraz w Tatrach.

Pogoda w weekend znów wiosenna

W piątek i sobotę niż odsunie się na wschód, co zaznaczy się poprawą pogody na północy kraju i wzrostem temperatury powietrza do 14 stopni. Na południu będzie nadal pochmurno i tam wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu

W niedzielę poprawę pogody przyniesie wyż znad Skandynawii. W całym kraju będzie słonecznie i bez opadów, a temperatura powietrza kształtować się będzie od 8 stopni na Podhalu do 15 stopni Celsjusza na Mazurach i Kujawach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP