Zamknij

Pogoda. Wichury przyniosą ocieplenie w niemal całej Polsce. Temperatura w górę

23.09.2021 08:41
Wichury w Polsce
fot. Ventusky

Wichury, które w ciągu najbliższych godzin pojawią się w Polsce, przyniosą ze sobą cieplejsze powietrze. Wraz z wyższymi temperaturami pojawią się deszcze i burze. 

Pogoda w czwartek będzie dynamiczna. Zmiana aury ma związek z napływającym od północnego zachodu niżem z układem frontów atmosferycznych. Silne wichury będą przemieszczać się z północy Polski w głąb kraju. Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem już obowiązują. 

Wichury w Polsce przyniosą ocieplenie. Temperatura w górę

W czwartek najładniejsza pogoda, z zachmurzeniem umiarkowanym, będzie na południu kraju. Im bardziej na północ, tym na niebie będzie pojawiać się więcej chmur. W północnej połowie Polski prognozowane jest zachmurzenie duże i opady deszczu, miejscami dochodzące do 10-15 mm. Na Wybrzeżu możliwe są burze.

Chłodne powietrze zostanie wypchnięte poza granice Polski. W ciągu dnia termometry wskażą od 12 stopni na północnym wschodzie do 20 stopni na południowym zachodzie. - Będzie wiał porywisty umiarkowany wiatr. Na północy w ciągu dnia wzmagający się do silnego i osiągający do 60 km/h. Najsilniej zawieje nad samym morzem, gdzie w porywach prędkość wiatru może dojść do 90 km/h - powiedział Jakub Gawron, synoptyk  IMGW.

W nocy z czwartku na piątek wiatr w całym kraju będzie stopniowo przybierał na sile. Nad morzem osiągnie prędkość do 100 km/h. W pozostałych częściach kraju, w porywach może dochodzić do 80 km/h.

Pogoda. Wichury i wiatr do 100 km/h. Ostrzeżenia IMGW

W nocy z 23 na 24 września wiatr w całym kraju będzie stopniowo przybierał na sile. Nad morzem osiągnie prędkość do 100 km/h. W pozostałych częściach kraju, w porywach może dochodzić do 80 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla dwóch województw:

  • pomorskiego,
  • zachodniopomorskiego.

Oprócz obowiązujących alertów, w czwartek ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem możliwe są wszędzie, z wyjątkiem województw:

  • świętokrzyskiego,
  • śląskiego,
  • małopolskiego,
  • podkarpackiego. 

- Pierwsza jesienna noc w całym kraju będzie bardzo wietrzna i z opadami deszczu. Po zachodzie słońca temperatura wyniesie od 7 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 12 stopni nad morzem. Pod koniec tygodnia pogoda będzie się już uspokajała i niedziela powinna być już bez wichur - zapowiedział synoptyk. 

RadioZET.pl/PAP/IMGW