Zamknij

Pogoda. Zima nas zaskoczy. Nagła zmiana długoterminowej prognozy

09.10.2022 10:15

Najnowsza długoterminowa prognoza pogody IMGW zakłada, że tegoroczna zima pozwoli zaoszczędzić nieco na ogrzewaniu. – Będzie cieplejsza niż zwykle. Święta raczej po wodzie, niż po lodzie. Śnieg, choć będzie padał, nie utrzyma się na nizinach – powiedział synoptyk Grzegorz Walijewski.

Zima
fot. Marcin Jurkiewicz/East News

Pogoda na zimę 2022/2023 to ważny temat w kontekście kryzysu energetycznego i rosnących cen prądu, gazu i opału. Jak informowaliśmy na RadioZET.pl, czarny scenariusz zakładał, że tegoroczna zima może być najsroższa od 10 lat. Synoptycy IMGW przekazali jednak nieco bardziej optymistyczne prognozy.

Pogoda długoterminowa na zimę. W prognozach nastąpiła zmiana

Według amerykańskich modeli w grudniowych prognozach nastąpiła zmiana. – We wschodniej części Polski temperatura ma być wyższa od krajowej średniej z ostatnich 30 lat, nawet o 1,5 stopnia Celsjusza. Natomiast z naszych wyliczeń wynika, że grudzień będzie w normie – powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

– Grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 stopni Celsjusza. Natomiast minimalne wartości temperatury, mogą spadać nawet do minus 14 stopni – ostrzegł.

Będzie też dużo opadów i to w całej centralnej oraz zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. – Czy będzie to deszcz, czy śnieg? Śnieg pojawi się na pewno w górach, ale opadów można się spodziewać także na nizinach – w centrum kraju, na południu i wschodzie. Niestety nie oznacza to, że tam utworzy pokrywę śnieżną, raczej popada i szybko stopnieje – wyjaśnił Walijewski.

Czy będzie śnieg w Boże Narodzenie?

A jaka będzie pogoda na Boże Narodzenie? – Patrząc na statystyki, widzimy, że coraz częściej mamy bezśnieżne święta. Czy i w tym roku tak będzie? Tego nie jesteśmy obecnie w stanie tego określić – powiedział synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Styczeń – według amerykańskich i polskich wyliczeń – ma być cieplejszy niż zwykle, czyli z wartościami temperatur powyżej trzydziestoletniej normy. Amerykanie przewidują, że średnie temperatury będą wyższe o 2 stopnie. Polska prognoza to potwierdza. Podobnie, jak w grudniu śnieg spadnie także na nizinach, ale nie będzie tworzył pokrywy śnieżnej, szybko się rozpuści.

W lutym całe południe i wschód kraju mają być z temperaturami powyżej normy, co też oznacza, że choć będzie padał śnieg, to i tak się nie utrzyma na nizinach. Opadów ma być więcej niż to bywało w ostatnich latach. Ostro popada począwszy od woj. zachodniopomorskiego, poprzez kujawsko-pomorskie, po Podlasie. – Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu – podsumowuje Walijewski.

loader

RadioZET.pl/IMGW/PAP