Zamknij

Pogoda: Lato w listopadzie. Odnotowano rekordowo wysoką temperaturę

06.11.2019 18:50
Pogoda
fot. www.ventusky.com

Rekordowo wysoką jak na jesień temperaturę odnotowano w środę w Bułgarii. W Sofii termometry pokazały 24,1 stopni Celsjusza, co jest najwyższym wskazaniem od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych pod koniec XIX wieku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zima 2019/2020 zbliża się wielkimi krokami. Zagraniczni meteorolodzy radzą przygotować się mieszkańcom Europy i Polski na mroźne dni. To ma być zima trzydziestolecia - ostrzegają. We francuskich Alpach leży już 80 centymetrów białego puchu

Pogoda: Rekordowo wysoka jak na jesień temperatura

Z kolei 12 stopni Celsjusza zmierzono na szczycie Musała (2925 m n.p.m.) w górach Riła na południowym zachodzie Bułgarii. Musała to najwyższy szczyt Bułgarii i Półwyspu Bałkańskiego.

Prognozy wskazują, że w najbliższych dniach temperatura utrzyma się na wysokim poziomie od 19 do 22-23 stopni Celsjusza.

Przyjemna dla mieszkańców kraju pogoda wywołuje jednak zaniepokojenie wśród agrometeorologów, wskazujących na nietypowo niski dla tej pory roku poziom opadów. Od początku października w Bułgarii prawie nie padało. Poziom wody w zbiornikach retencyjnych spada. W oddalonym o ok. 30 km na zachód od Sofii mieście Pernik w miejscowym zbiorniku jest tylko 20 proc. normalnego poziomu wody i lokalne władze zapowiedziały ograniczenie dostaw wody dla ludności.

RadioZET.pl/PAP