Zamknij

Czy wrzesień będzie przedłużeniem lata? IMGW opublikował prognozę długoterminową

17.08.2021 21:58
pogoda
fot. ventusky.com

Prognoza długoterminowa zapowiada ochłodzenie na najbliższe dni. A jaką pogodą przywita nas wrzesień? Meteorolodzy IMGW przewidują, że początek tegorocznej jesieni ma być cieplejszy niż zwykle.

Pogoda długoterminowa przyniesie ochłodzenie. Temperatura w najbliższych dniach ma spaść nawet o 10 stopni Celsjusza. Według meteorologów IMGW nad Polskę zawita masa chłodnego powietrza, która zostanie z nami co najmniej do soboty, a nawet i niedzieli.

- Chłodna aura zostanie z nami na dłużej i utrzyma się w kolejnych dniach. Miejscami występować mogą przelotne opady deszczu, szczególnie na Pomorzu i Wybrzeżu - zapowiedziała w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Anna Woźniak.

tab_2021_09
fot.

Prognoza długoterminowa na wrzesień. Będzie ciepło?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy określić także, jak pogoda będzie się kształtowała we wrześniu. IMGW opracował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na kolejny miesiąc.

Meteorolodzy IMGW-PIB mają dobre wiadomości. Średnia temperatura powietrza we wrześniu w Polsce powinna oscylować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 - czytamy na stronie IMGW. Można więc się spodziewać, że słupki rtęci pokażą więcej od wartości prezentowanych na termometrach w co najmniej 20 tych samych miesiącach w latach 1991-2020.

podsumowanie_2021_09
fot.

Czym są określenia "poniżej" i "powyżej normy"? Synoptycy przypominają, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do "średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy".

Jak czytamy na stronie IMGW, temperatura powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 Celsjusza, a prognoza ze średnią „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0 stopni. "Jednocześnie prognoza średniej temperatury <<poniżej normy>> nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st., a prognoza <<powyżej normy>> dni z temperaturą minimalną poniżej 0" - informuje Instytut.

Miesięczna suma opadów we wrześniu z kolei najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na północnym zachodzie możliwa suma opadów poniżej normy. Jak przypominają meteorolodzy, "prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu", a "w prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/IMGW/PAP