Zamknij

Gdzie jest burza 17 sierpnia? IMGW wydało nowe alerty przed silnym wiatrem i ulewami

17.08.2021 11:42
Mapa pogodowa Polski
fot. ventusky.com

Burze we wtorek 17 sierpnia wystąpią w całym kraju. Synoptycy IMGW ostrzegają, że wraz z pogorszeniem się pogody, pojawi się także silny wiatr. Na Pomorzu porywy mogą sięgać 90 km/h.

Gdzie jest burza? Pogoda we wtorek po burzowej nocy nie ulegnie poprawie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, burzami oraz silnym wiatrem. 

Ochłodzenie dotarło do Polski. Gdzie jest burza?

Synoptycy IMGW przewidują, że burze i ulewy możliwe są na terenie całego kraju. - Do południa spodziewamy się burz na krańcach wschodnich. Tam sumy opadów osiągną około 15 mm. Natomiast od godzin południowych oraz później po południu i wieczorem, burze z gradem mogą występować na Wybrzeżu i Pomorzu - przekazała Anna Woźniak.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z intensywnymi opadami deszczu obowiązują na terenie pięciu województw: 

  • warmińsko-mazurskiego (dla wschodnich i południowo-wschodnich powiatów),
  • podlaskiego,
  • lubelskiego,
  • zachodniopomorskiego (w pasie powiatów nadmorskich),
  • pomorskiego (w powiatach nadmorskich).

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Synoptycy zalecają ostrożność i apelują o śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

Pogoda na dziś - wtorek 17 sierpnia. Uwaga na silny wiatr

We wtorek na znacznym obszarze kraju będzie wiał porywisty wiatr z kierunków zachodnich. - W zachodniej Polsce porywy te mogą sięgać 70 km/h, a na Wybrzeżu dochodzić nawet do 85-90 km/h nie tylko w czasie trwania burz czy przelotnych opadów deszczu - powiedziała Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

Alerty IMGW pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla mieszkańców czterech województw: 

  • pomorskiego (w pasie powiatów nadmorskich),
  • zachodniopomorskiego,
  • lubuskiego,
  • wielkopolskiego (w powiatach północnych i zachodnich).

Prognozowana maksymalna temperatura we wtorek w całym kraju będzie wyrównana. Termometry pokażą od 17 do 21 stopni Celsjusza. Jedynie nieco cieplej będzie jedynie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie - tam do 22 stopni. - Z chłodną masą powietrza, która od wtorku zawita nad Polskę, zostaniemy co najmniej do soboty, a nawet i niedzieli - dodała Anna Woźniak.

RadioZET.pl/IMWG