Tajfun Goni
  • EN_01452106_0241
  • mid-epa08790397
  • mid-epa08790401
  • 6 Zobacz
fot. www.ventusky.com

Supertajfun Goni uderzył we wschodnią część Filipin. Zginęły co najmniej cztery osoby - podaje Reuters. Filipińskie media informują o przerwach w dostawach prądu, uszkodzonej infrastrukturze i gwałtownych powodziach. 

Supertajfun Goni uderzył w wyspiarską prowincję Catanduanes. Średnia prędkość wiatru osiągała aż 225 km/h, natomiast porywy dochodziły do 310 km/h - podaje amerykańska agencja prasowa Associated Press. Z kolei Reuters poinformował o co najmniej czterech ofiarach śmiertelnych niszczycielskiego żywiołu.

Supertajfun Goni pod względem siły jest odpowiednikiem huraganu atlantyckiego kategorii 5. W niedzielę Goni został zdegradowany do tajfunu, a utrzymujące się prędkości wiatru spadły nieznacznie do 215 km/h - donosi telewizja CNN. 

Supertajfun Goni uderzył w Filipiny. Ewakuowano prawie milion mieszkańców 

Władze Filipin ewakuowały prawie milion ludzi. Prewencyjną akcję ewakuacyjną rozpoczęto na wybrzeżach i terenach, narażonych na osuwanie się ziemi. Mieszkańcy zagrożonych terenów w prowincji Albay otrzymali nakaz opuszczenia domów. Władze zamknęły porty i zabroniły rybakom wypływania w morze. Dodatkowym wyzwaniem jest konieczność zachowania dystansu społecznego w centrach ewakuacyjnych, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Filipiny, z ponad 380 tys. potwierdzonych dotąd zakażeń, zajmują drugie pod tym względem miejsce w regionie, po Indonezji.

Supertajfun Goni to najsilniejsza burza, nawiedzająca Filipiny od czasu tajfunu Haiyan, który w 2013 roku pochłonął ponad 6,3 tys. śmiertelnych ofiar. Znacznie słabszy tajfun Molave zabił w ubiegłym tygodniu 22 osoby w prowincjach na południe od Manili. Większość z nich utonęła. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Reuters/CNN/PAP