Kolejny gwałtowny niż nad Polską. IMGW: Porywy wiatru i wysokie temperatury

15.02.2020 08:36
Mapa

Pogoda w weekend 15-16 lutego znów będzie dymamiczna. W sobotę temperatura na zachodzie kraju wzrośnie do 8-10 stopni Celsjusza. Na wschodzie jeszcze chłodniej 3-5 stopni. Lokalnie pojawią się słabe opady deszczu. Wiatr z kierunków południowo zachodnich umiarkowany, jedynie na północy silniejszy. W niedzielę będzie jeszcze cieplej. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 15 stopni Celsjusza. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prognoza pogody na weekend wskazuje na pojawienie się kolejnego głębokiego niżu nad północnym Atlantykiem, który ponownie przyniesie wietrzną i dynamiczną pogodę nad Europę. Ciśnienie w jego ośrodku zlokalizowanym w rejonie Islandii może obniżyć się aż do około 930 hPa. Ekstremalnie niska wartość ciśnienia wystąpi w sobotę oraz w nocy z soboty na niedzielę. W tym czasie mieszkańcy północnozachodniej Europy będą mogli spodziewać się bardzo gwałtownych porywów wiatru. Od niedzieli niż przemieszczając się w kierunku Skandynawii powoli zacznie się wypełniać, tym samym wartość ciśnienia w jego ośrodku wzrastać.

Dennis nad Polską. Silny wiatr i wysokie temperatury 

Nad Polską różnica ciśnienia nie będzie tak duża, jak w ostatni weekend, co przełoży się na słabsze, maksymalne porywy wiatru. Najsilniej będzie wiało na wybrzeżu oraz w obszarach podgórskich, do 80-90 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek, w poniedziałek silnie będzie wiało jeszcze na południowym wschodzie. Co warte podkreślenia, wspomniany niż przyniesie wzrost temperatury, w niedzielę na Dolnym Śląsku do 15 stopni Celsjusza.

''Kolejny gwałtowny niż nad Polską. Groźne porywy wiatru, niskie ciśnienie i... wysokie #temperatury. Zachowajmy ostrożność, unikajmy niebezpiecznych miejsc narażonych na oddziaływanie wiatru i nie wychodźmy bez potrzeby z dom'' - informuje na Twitterze IMGW. 

Pogoda w sobotę 15 lutego 

W sobotę na północy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na południowym wschodzie stopniowo zanikające słabe opady deszczu, mżawki lub deszczu ze śniegiem. Słabe opady deszczu możliwe również na Pomorzu Wschodnim. Do godzin południowych lokalnie, głównie na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich, zanikające mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, które rano mogą miejscami marznąć.

Temperatura maksymalna od 3 stopni na północy i północnym wschodzie, około 5 stopni w centrum, do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Chłodniej gdzieniegdzie w kotlinach karpackich od 0 do 3 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu także dość silny, na północy i Przedgórzu Sudeckim porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na południowym wschodzie wiatr słaby, zmienny przechodzący w południowo-zachodni. W Sudetach po południu porywy wiatru do 70 km/h.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW/PAP