Obserwuj w Google News

Pomarańczowe alerty IMGW. Potężne wichury suną przez Polskę. Aktualizacja zagrożeń

2 min. czytania
02.11.2023 18:20
Zareaguj Reakcja

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla powiatów z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. W innych regionach w czwartek 2 listopada obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Do Polski dotarły silne wichury, które miejscami mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

potężne wichury suną przez Polskę
fot. Wxcharts.com

Pogoda w czwartek 2 listopada jest niespokojna, a miejscami niebezpieczna. W związku z silnymi wichurami, jakie dotarły do Polski, IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia.

"Nadal w obszarach górskich i wysoko w górach notowane są porywy wiatru powyżej 100 km/h, maksymalne porywy, które wystąpiły w ostatnich godzinach wynosiły: - Kasprowy Wierch 131 km/h, - Hala Gąsienicowa 113 km/h, - Morskie Oko 85 km/h, - Połonina Wetlińska 80 km/h" - podał Instytut.

Redakcja poleca

IMGW wydaje ostrzeżenia drugiego stopnia. Wichury suną przez Polskę

Pomarańczowe alerty, czyli ostrzeżenia drugiego stopnia, zostały wydane dla powiatów z czterech województwo: dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego. We wspomnianych miejscach siła wiatru może osiągnąć w porywach nawet 110 km/h.

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia obowiązują w powiatach:

  • kłodzkim (woj. dolnośląskie)
  • cieszyńskim, bielskim, żywieckim (woj. śląskie)
  • oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim, gorlickim (woj. małopolskie)
  • jasielskim, krośnieńskim, sanockim, leskim, bieszczadzkim (woj. podkarpackie) 

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem wydano dla powiatów z województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazowieckiego i podlaskiego.

- Niż Ciaran da o sobie znać już dzisiaj w nocy. Można się spodziewać mocniejszych porywów wiatru. Wysoko w górach początkowo do 110 km/h a później w piątek w ciągu dnia nawet 160 km/h. Będzie bardzo niebezpiecznie - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Synoptyk zaznaczył, że niż Ciaran już daje o sobie znać w Europie Zachodniej. - Francja, Belgia, Holandia, Benelux, Wielka Brytania - tam w niektórych miejscach porywy przekraczają miejscami nawet 200 km/h a we Francji zanotowano nawet 202 km/h - wyjaśnił.

Źródło: Radio ZET/ IMGW/ Marta Stańczyk (PAP)

Nie przegap