Zamknij

7,3 mln zł na barierki antyterrorystyczne w Warszawie

Redakcja
10.05.2018 13:59
Trakt królewski
fot. Wikimedia Commons

Stołeczny ratusz w latach 2018-2020 przeznaczy 7,3 mln zł na budowę i montaż wysuwanych barierek na Trakcie Królewskim, które uniemożliwią ewentualnym zamachowcom wjazd w tłum. Taką decyzję podjęła w czwartek Rada Warszawy.

Jak poinformował PAP rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, miasto postanowiło zabezpieczyć główny deptak miasta – ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. To odpowiedź na zamachy, które miały miejsce w ostatnich latach w Europie, gdzie terroryści wjeżdżali w tłum przechodniów na głównych ulicach m.in. w Barcelonie, Berlinie czy Nicei.

„Nie mamy sygnałów, aby Warszawa była zagrożona takim atakiem, ale takie zabezpieczenie mogłoby dotyczyć np. osób sfrustrowanych” – powiedział rzecznik.

Milczarczyk zaznaczył, że „zabezpieczenie musi być skuteczne i trwałe”. Dodatkowo musi ono również uzyskać zgodę konserwatora zabytków.

Zabezpieczenia miałyby być zamontowane w miejscach, gdzie obecnie Zarząd Dróg Miejski stawia betonowe bariery w czasie, kiedy Trakt Królewski jest wyłączony z ruchu tj. w weekendy w okresie od marca do października oraz podczas ważnych uroczystości, czyli na wlotach Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu oraz na ulicach dojazdowych na odcinku między Miodową a Foksal.

7,3 mln zł miałoby zostać podzielone zarówno na projekt, jak i na jego realizację; zabezpieczenia miałyby powstać w latach 2018-2020.

RadioZET.pl/pap/maal